Szukaj

Niektórzy amatorzy solariów wracają do nich nawet po diagnozie raka

Podziel się
Komentarze0

Jedna osoba na 7 wraca na łóżko do opalania po diagnozie raka skóry, chociaż wiadomo, że tego typu praktyka zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Nowe badanie ukazało się w JAMA Dermatology. Przeprowadzili je naukowcy z Yale School of Public Health w New Haven w USA.Główna autorka badania, dr Brenda Cartmel, mówi: - Sytuacja jest analogiczna do pacjentów chorych na raka płuc, którzy nie rzucają palenia po diagnozie. Wiemy, że tytoń uzależnia, dlatego chcieliśmy się przekonać, czy niektórzy pacjenci nie są po prostu uzależnieni od opalania, co oznaczałoby, że potrzebują interwencji terapeutycznych zmieniających to zachowanie.

Większość z 20 000 000 ludzi w USA, którzy korzystają z solariów każdego roku, to białe kobiety.

Łóżka opalające emitują promieniowanie ultrafioletowe UV, które jest aż 15 razy silniejsze niż promieniowanie słońca. Ten typ promieni jest znany z tego, że uszkadza głębokie warstwy skóry.

Nowe badanie objęło ludzi przed 40 rokiem życia i zdiagnozowanych z rakiem podstawnokomórkowym, czyli wolno rosnącym nowotworem skóry.

Rak podstawnokomórkowy to najpowszechniejszy rak w USA i najczęściej dotyczy mężczyzn powyżej 50 lat. Ale inne badania wykazały, że zachorowalność na tego typu raka rośnie pośród młodych kobiet po 30 roku życia.

Dlatego Cartmel postanowiła przeprowadzić śledztwo. Ze swoimi współpracownikami obserwowała pacjentki rasy białej, które uczestniczyły w badaniu nad podstawnokomórkowym rakiem skóry 1 – 4 lata wcześniej.

Analiza objęła więc dane na temat 178 osób, które opalały się w solariach przed diagnozą raka. Z nich wszystkich, 26 osób (ok. 15%) przyznało, że korzystało z solarium co najmniej raz w ostatnim roku (niektóre były tam nawet ponad 20 razy). Ta grupa opalała się najczęściej jeszcze przed diagnozą, w porównaniu do reszty.

Ponad połowa z nich donosiła o objawach uzależnienia, takich jak poczucie winy z powodu opalania oraz potrzeba opalania się jako pierwsza myśl rano.

Dr Steven Felman z Wake Forest Baptist Medical Center w USA mówi: - Te wyniki mnie nie zaskakują. Jest wiele dowodów na to, że ekspozycja na promienie UV może uzależniać. Komórki w kontakcie z tym światłem wydzielają endorfinę, czyli molekułę dobrego samopoczucia. Można się od tego uzależnić.

Komentarze do: Niektórzy amatorzy solariów wracają do nich nawet po diagnozie raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz