Szukaj

Nie zwlekaj z decyzją o ojcostwie!

Podziel się
Komentarze0

Współcześnie na pierwszy miejscu stawiamy na karierę i zarabianie pieniędzy, odkładając wszelkie decyzje dotyczące rodziny na później. Jednak najnowsze badania wykazały, że im dłużej mężczyźni czekają z decyzją o posiadaniu potomstwa, tym gorzej dla nich i dla ich ewentualnego potomka.Genetyczna mutacja komórek macierzystych męskich jąder sprzyja rozwojowi choroby, którą starsi ojcowie przekazują swoim dzieciom.

Naukowcy z USC odkryli, dlaczego nowe przypadki choroby genetycznej, znanej jako zespół Noonan, są tak powszechne współcześnie, i jak dochodzi do jej rozwoju.

Mutacja, która powoduje chorobę, nieproporcjonalnie zwiększa produkcję plemników noszących zalążek tejże choroby. Gdy mutacja zachodzi  w normalnych komórkach macierzystych plemników, sprawia, że komórki te zwiększają swój proces namnażania, hamując proces namnażania komórek bez tej mutacji.

Potencjalny ojciec jest bardziej zagrożony upośledzonym potomstwem, ponieważ im więcej zmutowanych komórek macierzystych, tym więcej zmutowanych plemników, a więc tym większe zagrożenie chorobą u płodu.


Im dłużej mężczyzna odkłada decyzję o posiadaniu potomka, tym większe ryzyko, iż urodzi się on z zespołem Noonan.

Choroba ta jest jedną z najczęstszych genetycznych schorzeń. Rodzi się z nim około 1 na cztery tysiące noworodków. Do najczęstszych objawów należą: nieprawidłowości twarzoczaszki, niski wzrost, wady serca, niepełnosprawność intelektualna, czy nawet czasem nowotwory krwi.

Przeprowadzono badania jąder grupy 15 mężczyzn. Zespół naukowców, prowadzony przez biologów molekularnych Normana Arnheim oraz Petera Calabrese z USC, odkrył, iż nowe mutacje były bardzo skupione właśnie w jądrach, a ilość zmutowanych komórek macierzystych zwiększała się wraz z wiekiem.

Ich analiza wykazała, iż mutacja dała selektywną przewagę komórkom zmutowanym nad komórkami niezmutowanymi.

Norman Arnheim powiedział, iż to, co niezwykłe w tym przypadku, to fakt, iż mutacje te są niekorzystne dla potomstwa, które je dziedziczy i które również może przekazać je dalej na kolejne pokolenie.Komentarze do: Nie zwlekaj z decyzją o ojcostwie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz