Szukaj

Nie ma wyraźnego związku między pogodą a fibromialgią

Podziel się
Komentarze0

Mimo utrzymującego się przekonania, że pogoda może wpłynąć na objawy fibromialgii, nowe badanie nie było w stanie potwierdzić, że konkretne warunki meteorologiczne pogarszają stan cierpiących na ten tajemniczy syndrom. Badanie ukazało się w Arthritis Care & Research.Ercolie Bossema z Utrecht University w Holandii mówi: - Znaleźliśmy co prawda kilka powiązań, które jednak są zbyt małe, aby mogły wpływać na codzienne funkcjonowanie chorych. Być może objawy fibromialgii związane z pogodą naprawdę istnieją, ale mogą być inne dla każdego chorego.

Ponad 92% pacjentów donosi, że niektóre warunki pogodowe zaostrzają u nich objawy, przede wszystkim ból i zmęczenie. Niestety, fibromialgia to bardzo słabo poznane schorzenie. Wiemy, że objawia się bólami stawów, tkliwością, zmęczeniem i depresją. Dotyka ok. 5 800 000 Amerykanów. Nie znamy jej przyczyny, nie mamy na nią lekarstwa.

Bossema postanowiła więc przebadać wpływ pogody na objawy tej choroby, ale jej obserwacje nie wykazały istnienia jakiegokolwiek ewidentnego wzorca.


Poprosiła ponad 300 kobiet dotkniętych schorzeniem, aby codziennie notowały swoje objawy, jakość snu oraz aktywność w ciągu 4 tygodni, i oceniały je w 5-punktowej skali. Następnie porównano te notatki z warunkami meteorologicznymi w każdym poszczególnym dniu (słońce, temperatura, opady, wilgotność, ciśnienie).


Generalnie kobiety oceniły ból na 3.35, a zmęczenie na 3.77, co sklasyfikowano jako stopień umiarkowany i wysoki. Wyższe poziomy bólu powiązane były z mniej słonecznymi dniami i większą wilgotnością, jednak zaobserwowany efekt był bardzo niewielki.

Dodatkowa godzina słońca była bowiem powiązana ze spadkiem bólu o 0,005 w skali pięciopunktowej.

Dr Stuart Silverman, specjalista od fibromialgii w USA, mówi: - Jeżeli chodzi o słońce, odkrycia te mają sens. Każdy lepiej się czuje, kiedy świeci słońce. Wychodzimy na zewnątrz, jesteśmy bardziej aktywni. To naturalne.

Jeżeli chodzi o zmęczenie, objawy były nieco grosze w cieplejsze dni i dni z niską wilgotnością, ale zmiany te były zbyt małe, by miały znaczenie.

Autorzy podsumowują: - Nasze badanie znalazło kilka powiązań, ale nie możemy powiedzieć, żeby warunki pogodowe faktycznie wpływały na codzienny ból i zmęczenie u kobiet z fibromialgią. Generalnie objawy fibromialgii są dynamiczne, nieprzewidywalne i mogą zmieniać się z dnia na dzień, niekoniecznie pod wpływem pogody.


Komentarze do: Nie ma wyraźnego związku między pogodą a fibromialgią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz