Szukaj

Newiak płodowy bardzo szybko ewoluuje, pozostawiając mniej możliwości leczenia

Podziel się
Komentarze0

Obszerne badania genetyczne nad neuroblastomą, czyli nerwiakiem płodowym występującym u dzieci, to krok w leczeniu najbardziej agresywnej formy tej choroby. Wbrew oczekiwaniom, naukowcy odkryli stosunkowo niewiele nawracających mutacji w genach, które sugerowałyby nowe cele w leczeniu tego raka. Zamiast tego, jak twierdzą naukowcy, trzeba się ponownie skoncentrować na tym, jak guzy nerwiaka ewoluują w odpowiedzi na medycynę i inne czynniki."To badanie podkreśla fakt, że komórki nowotworowe często i szybko zmieniają się, więc bardziej skuteczne metody leczenia tego agresywnego raka muszą wziąć pod uwagę dynamiczny charakter neuroblastomy," powiedział kierujący badaniem John M. Maris, MD, dyrektor Center for Childhood Cancer Research w Children's Hospital of Philadelphia (CHOP).

Neuroblastoma występuje zazwyczaj jako lity guz u dziecka w obrębie klatki piersiowej lub jamy brzusznej. Stanowi on 7 procent wszystkich nowotworów wieku dziecięcego, ale powoduje do 10 do 15 procent wszystkich zgonów z powodu nowotworów dziecięcych.

Nerwiak płodowy jest bardzo złożoną chorobą, z wielką liczbą zmian genetycznych, które mogą stanowić podstawę choroby.

Maris stał na czele badań, których ustalenia opublikowano w Nature Genetics. To największe w historii badanie w dziedzinie genomu raka u dzieci, gdzie analizowano DNA 240 uczestników z wysokim ryzykiem choroby. Porównywano DNA z guzów z DNA w normalnych komórkach tych samych pacjentów.


Naukowcy CHOP oraz z innych ośrodków wcześniej odkryli mutacje wywołujące nerwiaka płodowego, takie jak te w genie ALK. W podgrupie pacjentów posiadających tę mutację, onkolodzy mogą zapewnić skuteczne metody leczenia dostosowane do ich profilu genetycznego.

"Kilka lat temu myśleliśmy, że uda nam się wykryć konkretne rakotwórcze mutacje, a następnie wybrać zabiegi w celu leczenia", powiedział Maris.

Naukowcy zaprojektowali więc badanie TARGET, które miało na celu wykonywanie analiz genomowych na dużej grupie pacjentów z wysokim ryzykiem nerwiaka płodowego, z celem nakreślenia strategii leczenia.

Takie podejście mogłoby stanowić istotny krok naprzód w dostosowanej do indywidualnych potrzeb terapii w leczeniu neuroblastomy.

Jednakże, podczas gdy naukowcy potwierdzili, że około 10 procent z badań pacjentów z nerwiakiem płodowym miało mutację genu ALK, to było stosunkowo niewiele nawracających mutacji w komórkach somatycznych.

W przypadku braku często zmienionych onkogenów, które stwarzają wysokie ryzyko rozwoju choroby, autorzy stwierdzili, że większość takich przypadków może wynikać z innych zmian: rzadkie mutacje linii zarodkowych, dużo różnych wariacji i epigenetycznych modyfikacji podczas ewolucji guza.

"Medycyna dostosowana do indywidualnych potrzeb jest bardziej skomplikowana, niż się spodziewaliśmy", powiedział Maris. "Chociaż są sukcesy, takie jak te w leczeniu pacjentów, u których guzy mają mutację genu ALK, badanie to oznacza, że musimy myśleć w różny sposób o tym, jak  użyjemy genomów w określeniu sposobu leczenia."

Maris dodaje, że naukowcy mogą pójść w kierunku genomiki funkcjonalnej, w której uczy się, które guzy odpowiadają bądź nie odpowiadają na leczenie, jak i wykroczyć poza statyczny obraz komórki rakowej ze stałą zawartością genetyczną, dla opracowania metod i działań skutecznych w walce z dynamicznymi komórkami guza, które wytwarzane są podczas rozwoju systemu nerwowego.

Komentarze do: Newiak płodowy bardzo szybko ewoluuje, pozostawiając mniej możliwości leczenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz