Szukaj

Naukowcy przekształcili komórki skóry w komórki mózgu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy odkryli sposób na przekształcanie komórek skóry w neuronowe komórki prekursorowe. Czyli takie, które rozwijają się w trzy główne składniki mózgu i układu nerwowego. Jest to prawdziwy medyczny przełom, który zawdzięczamy naukowcom z Stanford University School of Medicine: proces podobny do posługiwania się komórkami macierzystymi, aby stworzyć nowe komórki w ciele.Z małym wyjątkiem, albowiem tym razem naukowcy przekształcili komórki skóry bezpośrednio w neuronowe komórki prekursorowe mózgowe, pomijając „środkowy etap komórki macierzystej” w całym procesie.

W jaki sposób tego dokonano? Otóż, naukowcy posłużyli się komórkami skóry myszy. Komórki te zostały zarażone wirusem, co miało na celu naśladowanie neuronowych komórek prekursorowych. Następnie, badacze byli w stanie pobrać te komórki i przeprogramować je bezpośrednio w komórki mózgowe, bez konieczności przechodzenia do fazy komórki macierzystej.

Proste? W dodatku, jakie szybkie: naukowcy odkryli, że w ciągu zaledwie trzech tygodni jedna komórka skóry na dziesięć zaczęła wyglądać i działać jak neuronowy prekursor. Aby więc potwierdzić swoje rezultaty, badacze wprowadzili powstałe w ten sposób komórki neuronowe do mózgów małych myszątek, które zostały genetycznie zmutowane tak, iż nie miały możliwości produkowania osłonki mielinowej.

Zobacz również:Osłonka mielinowa to otoczka wokół włókien nerwowych, pozwalająca na przekazywanie impulsów do komórek nerwowych. Po dziesięciu tygodniach, nowe komórki przekszytałciły się w oligodendrocyty, czyli neuronowe komórki prekursorowe mózgu, które umożliwiają włóknom nerwowym łączenie neuronów razem i przekazywanie sygnałów.

Badaczom amerykańskim udało się więc pokazać, że komórki powstałe w ten niezwykły sposób mogą się zintegrować z mózgiem myszy i produkować brakującą proteinę, która jest niezbędna dla przewodzenia elektycznych sygnałów przez neurony.

Odkrycie to jest tym bardziej ważne, ponieważ myszy te zostały genetycznie zmodyfikowane tak, iż odtwarzały genetyczną chorobę mózgu u ludzi, mówi jeden z autorów badania, doktor Marius Wernig.

Badacze teraz zastanawiają się nad zastosowaniem tego odkrycia w medycynie i mają nadzieję, że tego rodzaju przełom pozwoli na testowanie embrionalnych komórek skóry pochodzących od ludzi, ponieważ daje on nadzieję na leczenie chorób takich jak udar mózgu i ślepota.

Jednakże, w dalszym ciągu jest to kwestia bardzo niepewna, biorąc pod uwagę wątpliwości etyczne dotyczące badań przeprowadzanych na ludzkich embrionach.

Komórki macierzyste, autyzm i choroba Parkinsona

Przełom w badaniach nad transplantacją komórek macierzystych do mózgu może dawać nadzieję na leczenie zarówno autyzmu oraz choroby Parkinsona. Badacze z Harvard University  przetransferowali zdrowe komórki macierzyste młodych myszy do mózgów dorosłych myszy, które nie były w stanie używać leptyny, czyli hormonu, który mówi ciału kiedy przestać jeść.

Komentarze do: Naukowcy przekształcili komórki skóry w komórki mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz