Szukaj

Naukowcy określili czynniki ryzyka wystąpienia uzależnienia od leków przeciwbólowych

Podziel się
Komentarze0

Badaczom z Geisinger Health System w Pensylwanii udało się po części odkryć, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na uzależnienie od opioidowych leków przeciwbólowych. Przeprowadzone badania wykazały, że u grupy najbardziej narażonej na uzależnienie stwierdzono cztery główne czynniki wspólne dla wszystkich badanych: wiek (mniej niż 65 lat); historia przebiegu depresji; uprzednie nadużywanie narkotyków; stosowanie leków psychiatrycznych.


Poziom uzależnienia lekami przeciwbólowymi wśród pacjentów spełniających te kryteria wynosi do 26 procent.

W trakcie badania przeprowadzono wywiad i przeanalizowano DNA 705 pacjentów z bólem pleców, którym przepisano opioidowe leki przeciwbóle — kategorię, do której zalicza się m.in. morfinę i kodeinę — na ponad 90 dni.

Naukowcy przeanalizowali także gen znajdujący się w chromosomie 15, który powiązany jest z uzależnieniem od alkoholu, kokainy oraz nikotyny. Dane wskazują, że mutacje DNA w klastrze genów w chromosomie 15 mogą mieć związek z uzależnieniem od opioidów.


– Wyniki te wskazują, że pacjenci, u których wcześniej stwierdzono czynniki ryzyka są bardziej podatni na uzależnienie się od leków przeciwbólowych, co daje podstawę do dalszych badań klinicznych – powiedział na konferencji prasowej Joseph Boscarino, epidemiolog i badacz z Geisinger's Center for Health Research.

– Ocena stanu pacjentów z przewlekłymi bólami pod kątem występowania wymienionych czynników ryzyka przed przepisaniem środków przeciwbólowych umożliwi lekarzom bezpieczniejsze leczenie ich pacjentów, bez ryzyka wystąpienia uzależnienia w trakcie terapii – dodał.

Boscarino wraz ze swoimi współpracownikami stwierdzili także, że te same czynniki mogą zwiększyć ryzyko uzależnienia u pacjentów, u których wywiad nie stwierdził występowania przewlekłych bóli .

Wyniki badania ukazały się we wrześniowym wydaniu magazynu Addiction.

Komentarze do: Naukowcy określili czynniki ryzyka wystąpienia uzależnienia od leków przeciwbólowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz