Szukaj

Naukowcy odkryli sekwencję genomu wszy

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy właśnie ogłosili, że udało im się odkryć sekwencję genu wszy, tego małego pasożyta, który żyje we włosach i ubraniach i który żywi się krwią. Odkrycie to pozwoli być może na wynalezie sposobu na pozbycie się tych pasożytów, raz a dobrze, mówią naukowcy.Odkryli oni, że trawienie wszy, żerującej na ciele ludzkim, zależy od pewnego typu bakterii, która nie jest odporna na antybiotyki. Jeśli badaczom uda się odkryć lek przeciwko tej bakterii, jak sami oceniają, być może będzie możliwe także zabicie pasożyta.

Sekwencjonowanie genomu ujawniło, że wesz ma mało genów oraz wyraźnie mniejszą liczbę receptorów smaku i zapachu w stosunku do innych insektów. Badacze odkryli też, że wesz ludzka i małpia wyeluowały prawdopodobnie z tego samego wspólnego przodka, jakieś 7 000 000 lat temu.


Od tej pory, wesz stała się prawdziwą plagą dla ludzi, przenosząc różne choroby, takie jak tyfus, dur powrotny, czy też gorączkę okopową (gorączkę wołyńską, gorączką pięciodniową).

Odkrycie to jest bardzo ważne, przede wszystkim w kontekście zdrowia ludzkiego, ale także odkrycie genomu wszy jest ważne ze względu na możliwość zrozumienia ewolucji tego insekta, zauważył w komunikacie May R. Berenbaum, szef wydziału entomologicznego na Uniwersytecie w Illinois.

W sekwencjonowanie genomu wszy byli zaangażowani badacze z 28 instytucji w Stanach Zjednoczonych, w Europie, w Australii i w Korei Południowej.

Komentarze do: Naukowcy odkryli sekwencję genomu wszy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz