Szukaj

Naukowcy odkryli obszar mózgu związany z pamięcią społeczną

Podziel się
Komentarze0

Jak zwierzęta rozpoznają to czy inny osobnik jest tego samego gatunku? Naukowcy z Centrum Medycznego na Kolumbijskim Uniwersytecie w Nowym Jorku odkryli region mózgu odpowiedzialny za ten proces – znany jako pamięć społeczna.

Badacze twierdzą że ich odkrycie może wpłynąć na zrozumienie i leczenie zaburzeń związanych z odmiennym zachowaniem społecznym, takim jak autyzm, schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa.

Według naukowców, ostatnie badania wykazały  że istnieją podregiony w hipokampie (region mózgu odpowiedzialny za pamięć), które odpowiadają za zupełnie różne rzeczy. Zwracają uwagę na to że  podregion zakrętu zębatego pozwala nam odróżnić różne środowiska, a podregion CA3 pozwala nam przywołać wspomnienia częściowe a podregion CA1 ogrywa ważną rolę we wszystkich obszarach pamięci. W hipokampie pomiędzy CA3 a CA1 występuje jeszcze podregion CA2. Do tej pory naukowcy nie byli pewni jaką rolę odgrywa w naszej pamięci.

Dezaktywowanie regionu CA2 prowadzi do utraty pamięci społecznej

Badaczom udało się zablokować neurony CA2 u myszy laboratoryjnej. Poddano ja potem serii testów behawioralnych i wykryto, że mysz przejawia bardzo ciekawe zachowanie. „Normalnie myszy są bardzo ciekawskie, jeśli spotykają inną mysz, której nigdy wcześnie nie widziały; poświęcają dużo czasu na zapoznanie się z nowo poznanym osobnikiem.” – wyjaśnia dr Frederick L. Hitti, auto badania. „Jednak w naszym eksperymencie mysz z dezaktywowanym CA2 nie wykazała zainteresowania nowo napotkaną myszą, co wskazuje na brak pamięci społecznej.

CA2 jako potencjalnie nowy cel w leczeniu dysfunkcji społecznych

Wcześniejsze badania wykazały, że osoby z autyzmem i chorobą dwubiegunową miały mniej aktywną strefę CA2 w porównaniu ze zdrowymi osobami. Ponadto badania wykazały, że osoby z autyzmem sygnalizują zaburzenia wazopresyny – hormonu, który jak się uważa, odgrywa ważną rolę w zachowaniu społecznym. Prof. Steven A. Sieglebaum, współtwórca badania, mówi: „Ponieważ kilka zaburzeń neuropsychiatrycznych jest powiązane z zachowaniem społecznym, nasze odkrycia zwiększają szanse na to że  dysfunkcja CA2 może przyczyniać się do tych zmian behawioralnych.”
Zespół stwierdza się, że w oparciu o te ustalenia, podregion CA2 może być nowym celem w leczeniu zaburzeń społecznych.

Bartłomiej Kapliński

Komentarze do: Naukowcy odkryli obszar mózgu związany z pamięcią społeczną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz