Szukaj

Rak: nauka o genetycznych mutacjach

Podziel się
Komentarze8

Jeszcze nie tak dawno temu wiedza, który organ najpierw został zaatakowany przez dany nowotwór, była podstawowym czynnikiem w precyzyjny, dobieraniu odpowiedniego sposobu leczenia. Ale do czasu. Postępy w badaniach i lepsze rozumienie raka na poziomie molekularnym doprowadziły do tego, że lekarze radzą sobie dużo lepiej w doborze medykamentów, które w skuteczny sposób pomagają pacjentom.Aby to uczynić, specjaliści muszą jednak określić: jakie genetyczne mutacje wpływają na rozwój nowotworu. Zagłębiają się więc dokładnie w genomikę raka.

Doktor George Sledge, współdyrektor programu leczenia raka piersi na Uniwersytecie w Indianie przyznał nawet, że podczas ostatniego, corocznego spotkania naukowców z Amerykańskiego Stowarzyszenia Onkologii Klinicznej, które odbyło się w Chicago, poznał przynajmniej 17 różnych podtypów ostrej białaczki limfoblastycznej.

Nowe badania ujawniły, że współcześnie powinno zwracać się dużo większą uwagę na specyficzne mutacje nowotworu niż na rozmieszczenie komórek rakowych w organizmie pacjenta. Śledzenie zmian genetycznych jest jednak niewątpliwie prawdziwym wyzwaniem.


Dr Mace Rothenberg, pierwszy wiceprezes ds. onkologii w firmie Pfizer Inc przyznaje bowiem, że często różne nowotwory wyglądają zupełnie tak samo pod mikroskopem, a mogą przecież charakteryzować się różnymi genetycznymi nieprawidłowościami.


Dzięki ewolucji w podejściu do nowotworów, zaczyna odchodzić się dzisiaj od przeprowadzania jednego testu na dany rodzaj nowotworu, na rzecz kilku badań przeprowadzanych na jednej próbce pobranej od pacjenta.

Technologie i możliwości różnych firm, laboratoriów i fundacji umożliwiają przeprowadzenie ogromnej liczby bardzo dokładnych diagnostycznych testów, które wykrywają nawet 200 genetycznych zmian podczas jednego badania.

Poszczególne kraje Europy stosują indywidualne metody badań próbek poszczególnych nowotworów. Nic więc dziwnego, że laboratoria całego kontynentu cały czas pracują pełną parą.

Natomiast w Ameryce stosuje się głównie dwie metody badań: w jednej ważne są sekwencje genomu raka, a w drugiej sekwencje tylko tych genów, które kodują białka.

Techniki wykrywania zmian nowotworowych przechodzą dzisiaj prawdziwą rewolucję, co rodzi ogromnie dużo pytań, ale również i wiele nadziei, szczególnie dla tych, którzy zmagają  się lub kiedykolwiek będą zmagać z groźnymi nowotworami.

Postępy w medycynie dają im bowiem większą szansę na odpowiednio dobrane leczenie, co jest punktem kluczowym, zwłaszcza w tych przypadkach, w których możliwe jest pełne wyzdrowienie.

Komentarze do: Rak: nauka o genetycznych mutacjach (8)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 17:59

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

5

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 23-08-2022 04:56

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine

1

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine Artykuł poniżej jest automatycznym tłumaczeniem z angielskiego artykułu https://www.wise-geek.com/what-are-the-possibilities-of-using-cimetidine-f... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 23-08-2022 04:09

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine

1

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine Artykuł poniżej jest automatycznym tłumaczeniem z angielskiego artykułu https://www.wise-geek.com/what-are-the-possibilities-of-using-cimetidine-f... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze