Szukaj

Nastawienie do wieku zwiększa ryzyko demencji

Podziel się
Komentarze0

Nasz stosunek do wieku ma ogromny wpływ na prawdopodobieństwo zachorowania na demencję. Nowe badania pokazują, iż podczas badań przesiewowych w diagnostyce otępienia, kryteria demencji aż pięciokrotnie częściej spełniają seniorzy, którzy postrzegają siebie jako "starszych".Badania przeprowadzone przez University of Exeter podkreślają znaczenie percepcji wieku oraz jej wpływu na nasze psychiczne funkcjonowanie. Wyniki zostały zaprezentowane 12 czerwca na pierwszej Conference on Social Identity and Health. Organizowana przez University of Exeter konferencja poświęcona była społeczności i zdrowiu publicznemu, zdrowiu w Indiach, stresowi i odporności oraz starzeniu się i demencji.

Badaniami objęto 68 osób pomiędzy 60 a 70 rokiem życia, którzy postrzegali siebie jako starszych lub jako młodszych w stosunku do innych osób biorących udział w badaniu. Grupa „starszych” poinformowana została, iż uczestnicy badań byli w wieku od 40 do 70 lat, zachęcając ich tym samym, by myśleli o sobie jako o tych, znajdujących się w górnej granicy wiekowej, podczas gdy grupie „młodszych” powiedziano, iż wiek uczestników waha się pomiędzy 60 a 90 rokiem życia, sprawiając, iż myśleli o sobie jako o młodszych uczestnikach. Wszyscy otrzymali do przeczytania jeden z dwóch artykułów. Pierwszy koncentrował się na wpływie wieku na utratę pamięci, drugi natomiast dotyczył wpływu starzenia się na ogólne zdolności poznawcze.

Następnie wykonano serię standardowych testów klinicznych, obejmujących przesiewową metodę oceny funkcji poznawczych w diagnostyce otępienia – test Addenbrooke Cognitive Examination-Revised (ACE-R). Jak się okazało, 70% badanych, którzy postrzegali siebie jako starszych i wierzyli, że starzenie się jest związane z ogólnym spadkiem zdolności, spełniało kryteria dla demencji. Dla porównania, w innych grupach średnia wynosiła około 14%.

- Nasze badanie pokazują, iż wpływ percepcji wiekowej może być dramatyczny. U widzących siebie jako”starszych” znacznie zwiększa się ryzyko diagnozy demencji. Podkreśla to wagę nastawienia do swojego wieku podczas oceny prawdopodobieństwa pojawienia się demencji - stwierdziła główna autorka badania, dr Catharine Haslam z University of Exeter.

Komentarze do: Nastawienie do wieku zwiększa ryzyko demencji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz