Szukaj

Muzyka może wybudzić ze śpiączki?

Podziel się
Komentarze0

Po doznaniu wylewu krwi do mózgu, 7-letnia Charlotte Neve zapadła w śpiączkę. Brytyjka była nieprzytomna przez kilka dni, a lekarze obawiali się, że już nigdy nie odzyska przytomności. Jej matka, Leile, była przy jej łóżku, gdy nagle w radiu puszczono jedną z piosenek Adele - "Rolling in the deep". Była to ulubiona piosenka Leile i Charlotte, którą często wspólnie lubiły śpiewać.Wtedy stało się coś niezwykłego. Charlotte uśmiechnęła się i odzyskała przytomność. W ciągu dwóch dni potrafiła znowu mówić i nawet wstać z łóżka.

Czy muzyka może "obudzić" niektórych ludzi ze śpiączki?

"To był intesywny bodziec, zupełnie tak znany, jak jej imię", powiedział dr Emery Neal Brown, profesor anastazjologii w Mass General Hospital.

Po przeprowadzeniu badań, lekarze podejrzewają, że Charlotte rzeczywiście odzyskała sprawne funkcje mózgu, jednakże jeszcze przed wysłuchaniem piosenki Adele. Kiedy ją usłyszała, uśmiechnęła się, ponieważ był to dla niej bardzo znany bodziec.


"Gdy wspomnienia mają emocjonalny kontekst, zdają się również mieć mają dużo większą moc w mózgu i wydają się być przetwarzane inaczej", powiedział dr Javier Provencio, dyrektor Neurologicznej Jednostki Intensywnej Terapii w klinice w Cleveland.

Innym świetnym przykładem jest sprawa Robina Gibba z Bee Gees.

Wokalista obudził się ze śpiączki, gdy jego rodzina odtwarzała mu jego ulubioną muzykę. Była to pieśń bardzo emocjonalna dla piosenkarza, dlatego w jego mózgu doszło do głębokich połączeń, które wywołały reakcję w postaci przebudzenia ze śpiączki.

Komentarze do: Muzyka może wybudzić ze śpiączki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz