Szukaj

Mózgi osób starszych mądrzejsze niż mózgi młodych

Podziel się
Komentarze0

Mózg osób starszych nie jest wolniejszy, ale bardziej roztropny niż mózg ludzi młodych, co pozwala im osiągąć podobny poziom wydolności, wskazuje badanie przeprowadzone na uniwersyteckim instytucie geriatrii w Montrealu (Institut universitaire de gériatrie de Montréal).Mózg starszy zdobył doświadczenie i wie, że niczemu nie służy zbyt szybkie działanie.

Wiedzieliśmy już, że starzenie niekoniecznie jest związane ze znaczącym zanikiem funkcji kognitywnych. Mózg osób starszych może, w niektórych zadaniach, być tak samo wydolny i działać prawie tak dobrze jak mózg osób młodszych, wyjaśnia doktor Oury Monchi, główny autor tych prac.

Aby dotrzeć do takich konkluzji, naukowcy poddali testom 24 osoby w wieku od 18 lat do 35 lat oraz 10 osób w wieku od 55 lat 75 lat, w dalszym ciągu aktywnych zawodowo.


Uczestnicy tego badania zostali poddani różnym doświadczeniom polegającym na skojarzeniach słownych.

Badanie to wykazuje również, że młody mózg reaguje mocniej niż mózg starszy na negatywne wzmocnienie. Dlatego też, kiedy jeden z młodych uczestników badania się mylił, i kiedy musiał zaplanować i zrealizować nową strategię, aby odnaleźć dobre rozwiązanie, różne regiony jego mózgu były poruszone, zanim nawet kolejny test się rozpoczął.

Kiedy starszy uczestnik badania się mylił, regiony te były ożywione jedynie na początku testu kolejnego, co wskazuje, że wraz z wiekiem, decydujemy się na dokonanie zmian jedynie wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne.

Tak jakby starszy mózg był bardziej odporny na krytykę i miał więcej wiary w siebie niż mózg młody, precyzuje doktor Monchi.

Komentarze do: Mózgi osób starszych mądrzejsze niż mózgi młodych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz