Szukaj

Mózg woli sport od tytoniu!

Podziel się
Komentarze0

Badania wykazują, że sport i tytoń mają negatywny wpływ na proces starzenia się mózgu. Co jest według was najlepsze dla głowy? Żeby ochronić mózg przed przedwczesnym starzeniem się, eksperci zalecają stosowanie ćwiczeń stymulujących myślenie oraz wykonywanie testów pamięci. Istnieje jednak o wiele bardziej skuteczny sposób. Jak udowadniają badania szkockich specjalistów opublikowane w przeglądzie Neurology, jest nim sport!

Naukowcy obserwowali grupę 700 uprawiających regularnie sport siedemdziesięciolatków, by po 3 latach wykonać obrazowanie magnetyczno-rezonansowe mózgu każdego z nich. Stwierdzili, że osoby aktywne fizycznie posiadają bystrzejszy umysł i większe zdolności pamięciowe.

Z czego to wynika? Dobrze dotleniony mózg znacznie sprawniej opiera się starzeniu, a za jego dotlenienie odpowiada układ sercowo-naczyniowy, który jest w dużo lepszym stanie u sportowców.

W związku z tym osobom w podeszłym wieku zaleca się uprawianie dostosowanego do ich potrzeb i możliwości sportu: regularnie, ale w małych dawkach, na przykład chodzenie i korzystania ze schodów zamiast z windy.

Badania wykonane na początku tego roku, na blisko 9 000 pięćdziesięciolatków, wykazały upośledzenie procesów poznawczych u części z nich. W najgorszej formie okazali się być nałogowi palacze.

Badania udowadniają, że tytoń uszkadza układ sercowo-naczyniowy, który jest odpowiedzialny za właściwe dotlenienie mózgu, a co za tym idzie nałogowe palenie doprowadza do pogorszenia pamięci. Podejrzewa się nawet, że może przyczyniać się do powstawania chorób zwyrodnieniowych mózgu.

W badaniach opublikowanych 25 listopada 2012 roku w przeglądzie Age and Ageing, eksperci podkreślają, że tytoń ma niewątpliwie szkodliwy wpływ na mózg. Nie wiemy jedynie, jak znaczny.

Komentarze do: Mózg woli sport od tytoniu!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz