Szukaj

Mózg funkcjonuje jak sieć społeczna?

Podziel się
Komentarze0

Badacze odkryli nową podstawową funkcję dla połowy mózgowych komórek. Komórki te, nazywane komórkami glejowymi, były znane od bardzo dawna. Jak mówią specjaliści, komórki glejowe mają za zadanie utrzymywanie neuronów mózgowych razem, a także chronienie komórek, które determinują nasze myśli i zachowanie.Ale teraz, badacze uważają, że te skromne komórki glejowe robią o wiele więcej, albowiem regulują synapsy oraz wychodzenie informacji służących w procesach uczenia.

Przekaz może pochodzić z neuronów, które posługują się synapsami jako systemem przekazywania informacji, ale to komórki glejowe służą jako moderator tego wszystkiego, regulując która wiadomość jest wysyłana i kiedy.

Model komórek glejowych, opracowany przez naukowców z izraelskiego uniwersytetu Tel Aviv University, zapewnia całej nauce nowy pogląd na to w jaki sposób funkcjonuje ludzki mózg. Model ten również może być użyty, zapewniają specjaliści, w badaniach nad terapiami chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera albo padaczka.


Badacze z izraelskiego uniwersytetu Tel Aviv University wierzą również, iż ich model pomoże inżynierii komputerowej.


Jak wyjaśnia jeden ze specjalistów pracujący przy tym imponującym projekcie: model ten dostarczy nowe narzędzie, dzięki któremu będziemy mogli na nowo przyjrzeć się wszystkim teoriom w naukach neurologicznych i w obliczeniach. Model ten również poprowadzi nas do bardziej realistycznych, zainspirowanych mózgiem ludzkim algorytmów oraz mikrochipów, które są opracowane specjalnie tak, aby naśladowały pracę neurnowej sieci.

Komentarze do: Mózg funkcjonuje jak sieć społeczna?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz