Szukaj

Młodzi ludzie, którzy wychodzą, aby pić, zaczynają coraz wcześniej i piją coraz więcej

Podziel się
Komentarze0

Nastolatki oraz studenci są nieświadomi negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu czy też możliwości rozwinięcia się tego w nałóg. Dodatkowo zaczynają w coraz młodszym wieku i piją więcej oraz mocniejsze trunki, jak wynika z badania przeprowadzonego na University of Valencia.Współczesne praktyki picia są znane wśród hiszpańskiej młodzieży jako botellón albo picie na ulicy.

Badacze na uniwersytetach w Walencji, Miguel Hernández de Elche i Jaume I de Castellón prowadzili badanie fundowane przez Spanish National Drugs Plan identyfikując różne typy pijących alkohol i definiując profil każdego z nich.

Zostało to opublikowane w The Spanish Journal of Psychology.

Jak powiedziała dla SINC Begońa Espejo Tort, głównodowodząca badaniem na University of Valencia, powszechnie uważa się, że studenci piją więcej niż nastolatki, biorąc pod uwagę to, że są starsi i mają łatwiejszy dostęp do alkoholu. Ale nie jest to prawda. Chłopcy ze szkół średnich piją tyle samo co studenci będąc na botellonach. Tak samo jest w przypadku dziewcząt.

Naukowcy zebrali dane od 6009 młodych ludzi pomiędzy 14 a 25 rokiem życia w latach 2007 – 2009 w trzech hiszpańskich miastach (Walencja, Castellón i Alicante).


Wedle badań, chłopcy piją wiecej i często upijają się, choć widzą zależność między spożywaniem alkoholu a możliwością rowinięcia się tego w nałóg, ale w mniejszym stopniu niż dziewczęta.


Espejo zwraca uwagę, że wśród wielu studentów zaobserwowano większe spożycie alkoholu. Gdy byli młodsi, pili mniej. Jednak obecnie nastolatki piją tyle samo, co studenci.

Co stanie się z tymi młodymi w ciągu kilku lat?

Jeśli poziom spożycia wśród uczniów szkół średnich i studentów jest podobny, to źle wróży to przyszłym studentom. Eksperci zwracają uwagę, że będzie to miało zły wpływ na wiele aspektów ich życia, takie jak studia, relacje międzyludzkie, pieniądze.

Jak potwierdzają badacze, prawie wszystkie nastolatki zaczęły picie w wieku ok. 13-14 lat, poczynając od destylowanych napojów, tj. tych z dużą zawartością alkoholu.

Z drugiej strony dzisiejsi studenci zaczynali między 14 a 15 rokiem życia, poczynając od napojów fermentowanych, takich jak piwo. Co ciekawe, nastolatki usprawiedliwiają swoje picie problemami osobistymi, a studenci łączą picie z rozrywką.

Główny powód picia wśród obu grup to chęć zabawy.

Jeśli chodzi o konsekwencje spożywania alkoholu, to żadna z obu grup nie jest ich świadoma. To samo można powiedzieć o tych, którzy piją dużo lub mało. Jedyne, z czego zdają sobie sprawę to fakty, na które zwracana jest uwaga w telewizyjnych kampaniach, takich jak jazda po pijanemu czy problemy z agresją, oraz to, co znają z własnego doświadczenia, czyli np. kac, zawroty głowy.

Autorzy badania ostrzegają, że należy podjąć działania mające na celu zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu. W przypadku młodszych mogą to być kampanie mające na celu poprawę ich samooceny. Jeśli chodzi o studentów, należałoby przedstawić im inne możliwości spędzania wolnego czasu.

Komentarze do: Młodzi ludzie, którzy wychodzą, aby pić, zaczynają coraz wcześniej i piją coraz więcej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz