Szukaj

Metoda McKenziego w leczeniu bólu kręgosłupa

Życie w biegu, wieczny pośpiech, a także siedzący tryb pracy, nie wpływają korzystnie na nasze plecy, które narażone są na kontuzję znacznie częściej niż inne części ciała. Metoda McKenziego skutecznie leczy zarówno aktualne napady bólu, jak i zapobiega nawrotom dolegliwości, czym wyróżnia się na tle innych sposobów leczenia.

Metoda McKenziego w leczeniu bólu kręgosłupa

Najpopularniejszą metodą walki z bólem kręgosłupa jest faszerowanie się lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, które niszczą wątrobę i układ trawienny. Kolejnym modnym sposobem walki z bólem pleców jest wizyta u fizjoterapeuty. Takie leczenie rzadko przynosi oczekiwane rezultaty. Na przeciw standardowym regułom walki z bólem kręgosłupa wychodzi metoda MCKenziego, która określana jest przez specjalistów jako alternatywna metoda rehabilitacji.

Diagnoza w metodzie McKenziego

Wywiad w metodzie McKenziego

Leczenie metodą McKenziego rozpoczyna szczegółowy wywiad z pacjentem, który jest najważniejszym elementem terapii. Pytania dotyczą dokładnych opisów diagnostycznych poszczególnych części kręgosłupa i kończyn. Następnym krokiem podczas pierwszego spotkania jest przeprowadzenie testów ruchowych na chorym. Do zadań pacjenta należy wykonywanie ruchów, które uaktywniają wszystkie odcinki kręgosłupa. Powinien on informować rehabilitanta, gdy odczuwa ból lub dyskomfort.

Trzy zespoły zaburzeń kręgosłupa w metodzie McKenziego

Po tak szczegółowej diagnozie specjalista może przyporządkować schorzenie pacjenta do jednego z trzech zespołów zaburzeń kręgosłupa. Pierwszym jest zespół strukturalny, który dotyczy schodzeń występujących w obrębie dysku. Drugi stanowi zespół dysfunkcyjny wchodzący w skład uszkodzeń tkanek kręgosłupa. Ostatni to zespół posturalny, który odpowiada za utratę prawidłowej elastyczności kręgosłupa.

Jak wygląda leczenie metodą McKenziego

Końcowym etapem pierwszego spotkania jest dostosowanie odpowiednich technik leczenia do schorzenia pacjenta i wdrożenie ich w terapię. Gdy problem stanowi przemieszczenie się dysku, zadaniem rehabilitanta będzie przesunięcie wszystkich tkanek krążka na ich miejsce. Jeżeli pacjent ma problem z zespołem dysfunkcyjnym, specjalista wykonuje ruchy przeciwne względem tych, które wywołały uszkodzenie. W ten sposób stosuje się popularną w metodzie McKenziego zasadę odwracania mechanizmu urazu. Natomiast przy zespole posturalnym będą wykonywane ćwiczenia usuwające ograniczenia ruchowości, a także poprawiające postawę.

Zalety metody McKenziego

Zwalczanie przyczyn choroby

Jeśli diagnoza zostanie wykonana poprawnie, a więc prawidłowo przydzielimy objawy do jednego z zespołów klinicznych metody McKenziego, będziemy mogli zwalczyć ból eliminując jego przyczyny, a nie wyłącznie objawy. W 90% za schorzenia kręgosłupa odpowiada uszkodzony dysk, a dzięki terapii McKenziego rehabilitant może ustalić kierunek przemieszczenia chorych tkanek i odpowiednio je leczyć.

Edukacja pacjenta jako ważny element metody McKenziego

Zadaniem leczącego jest wprowadzenie chorego we wszystkie techniki rehabilitacji. Dzięki temu po pewnym czasie pacjent nie wychodząc z domu będzie mógł kontynuować leczenie. Jest to o tyle ważne, że technika McKenziego uwzględnia również ćwiczenia profilaktyczne, które należy wykonywać nawet wtedy, gdy ból i dyskomfort minie. Ważny punkt rehabilitacji stanowi edukacja chorego, by mógł on prowadzić normalne życie, mimo ograniczeń związanych z chorobą.

Nauka nowych nawyków w metodzie Mckenziego

Od początku terapii wprowadzane są nowe nawyki w zakresie wykonywania codziennych czynności, a fizjoterapeuta wyjaśnia np. jak myć włosy, jak wiązać buty, jak siedzieć by nie odczuwać bólu, jak wytrzymać w pozycji stojącej itp. Wszystko po to, by nauczyć pacjenta opanowywać ból i wprowadzić w jego życie nowe przyzwyczajenia, które zaowocują lepszą kondycją zdrowotną w przyszłości. Jest to o tyle ważne, że nie zawsze uda się w pełni wyleczyć schorzenia kręgosłupa, więc niezwykle przydatna będzie umiejętność oszukiwania bólu.

Przykładowe ćwiczenia metody McKenziego

Ćwiczenie pierwsze metody McKenziego

Weź matę, połóż się na niej na brzuchu, a ręce ułóż na wysokości głowy około 20 cm od niej, tak aby podtrzymywały twój tułów. Wykonaj głęboki wdech i podnieś górną część ciała, tak by jego ciężar opierać na wyprostowanych rękach. Wyprostuj głowę, tak aby znalazła się w jednej linii z kręgosłupem. Teraz zrób wydech i rozluźnij plecy, pośladki i nogi. Odprężaj mięśnie przez najbliższe 10 sekund, a potem wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Ćwiczenie drugie metody McKenziego

Połóż się na brzuchu, a ręce zegnij w łokciach tak, by były na wysokości klatki piersiowej. Wyprostuj ręce i pozwól, by tułów i dolna część pleców zwisały bezwładnie, a mięśnie były maksymalnie rozluźnione. Wytrzymaj w takiej pozycji kilka sekund. Wróć do leżenia na brzuchu, a następnie powtórz ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie trzecie metody Mckenziego

Połóż się na prawym boku, tak by nogi i ręce ułożone były wzdłuż ciała. Lewą nogę i rękę postaraj się unieść kilka centymetrów nad ziemię. Następnie nogę przenieś lekko do przodu, a rękę do tyłu. Staraj się jak najmocniej wyprostować i rozciągnąć lewą nogę. Wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji leżącej. To ćwiczenie powtórz 5 razy i zrób to samo używając prawej nogi i ręki.

Autor: Dagmara Bęben

Komentarze do: Metoda McKenziego w leczeniu bólu kręgosłupa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz