Szukaj

MERS: wirus odnaleziony u nietoperzy w Arabii Saudyjskiej!

Podziel się
Komentarze0

Międzynarodowa ekipa badawcza podała do publicznej wiadomości, iż wirus stwierdzony właśnie u nietoperzy z Arabii Saudyjskiej idealnie pasuje do tego, który jest pierwszym znanym przypadkiem wirusa MERS u człowieka. Ponad 1000 próbek pobrano z terenu w promieniu kilku kilometrów od domu tego pacjenta. Badanie opisano w Emerging Infectious Diseases.Naukowcy oceniają teraz, iż to odkrycie to ważny krok w kierunku odnalezienia źródła MERS (ang. Middle East Respiratory Syndrome), który wywołuje cieżką chorobę układu oddechowego.

Minister Zdrowia Arabii Saudyjskiej, dr Zaid Memish, który jest także głównym autorem nowego badania, mówi: - Nie wykluczamy jednak możliwości, że coś jeszcze – być może inne zwierzę – roznosi wirusa bezpośrednio na ludzi.

Wirus MERS został zidentyfikowany po raz pierwszy we wrześniu 2012. Do tej pory zaraził ok. 100 osób, z czego połowa zmarła. Najwięcej przypadków odnotowano w Arabii Saudyjskiej i na Środkowym Wschodzie, choć chorych zarejestrowano też w Europie (Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy) oraz w Afryce (Tunezja).


Nietoperze już od pewnego czasu są podejrzewane o to, że są nosicielami MERS, ponieważ są znane z tego, iż roznoszą wirusa podobnego do MERS. Poza tym te latające ssaki są też rezerwuarem SARS (z rodziny koronawirusów, tak jak MERS) i wścieklizny.

Jednak odkrycie genetycznego dopasowania nie oznacza, że nietoperze są bezpośrednimi winowajcami.

Dr Memish podkreśla: - W większości przypadków nie stwierdziliśmy, żeby ofiary miały bezpośredni kontakt z nietoperzami.

Współautor badania dr W. Ian Lipkin z Columbia University, dodaje: - Wirusy podobne do MERS odkryto także u innych zwierząt, takich jak wielbłądy. Inni naukowcy w dalszym ciągu prowadzą badania nad innymi gatunkami.

Komentarze do: MERS: wirus odnaleziony u nietoperzy w Arabii Saudyjskiej!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz