Szukaj

MERS: WHO chce przeprowadzić szczegółowe badania w Arabii Saudyjskiej

Podziel się
Komentarze0

WHO poinformowała w ubiegłym tygodniu, iż pomoże Arabii Saudyjskiej w dogłębnym przestudiowaniu ostatniego ogniska infekcji MERS i w opracowaniu wytycznych, zanim zacznie się tradycyjna coroczna muzułmańska pielgrzymka haj do Mekki. Aktualnie WHO nie zaleca żadnych restrykcji dotyczących podróżowania do Arabii Saudyjskiej, ani badania pasażerów na lotniskach.Margaret Chan, dyrektor generalny WHO, zdecydowała jednak o wysłaniu do tego państwa drugiej ekipy ekspertów.

MERS (Middle East Respiratory Syndrome) powoduje kaszel, gorączkę i zapalenie płuc. Pojawił się w Arabii Saudyjskiej w ubiegłym roku. Zaraził tam 34 osoby, a zabił 18.

Generalnie stwierdzono 45 przypadków zarażenia MERS oraz 23 zgony z jego powodu. Wirusa odnotowano w Jordanii, Tunezji, Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

Dr Chan wyjaśnia w komunikacie: - Jeżeli nie ocenimy prawidłowo ryzyka, nie będziemy znali okresu inkubacji wirusa, objawów choroby, ani właściwych metod postępowania. Tradycyjna pielgrzymka haj odbywa się w październiku. Do tego czasu chcemy wszystko wyjaśnić, aby móc udzielać właściwych rad wszystkim krajom, których obywatele udają się na pielgrzymkę do Mekki.


W ubiegłym tygodniu władze Arabii Saudyjskiej zapowiedziały, że wzmocnią kontrole, które pozwolą na ograniczenie epidemii MERS jedynie do szpitala we wschodnim regionie Al Ahsa, gdzie zaraziły się 22 osoby, a zmarło 10. Działania te obejmują izolowanie pacjentów i zwiększanie dystansu między nimi, a także unikanie bezpośredniego kontaktu.

W dalszym ciągu nie wiemy, w jaki sposób rozprzestrzenia się MERS. Badacze przypuszczają, że źródłem infekcji może być jakieś zwierzę. Naukowcy saudyjscy zgromadzili już próbki od nietoperzy, wielbłądów, owiec i kotów, które zostaną poddane testom.

Saudyjski Minister Zdrowia Ziad Memish mówi: - MERS zarażają się głównie mężczyźni, starsi ludzie, chorzy na inne choroby, takie jak cukrzyca, choroba serca i niewydolność nerek. Wydaje się, że są to czynniki zarażenia.

Komentarze do: MERS: WHO chce przeprowadzić szczegółowe badania w Arabii Saudyjskiej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz