Szukaj

Medytacja przegania poczucie osamotnienia

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy ujawnili, że świadoma i uważna medytacja redukuje poczucie osamotnienia u osób starszych, u których samotność jest jednym z głównych czynników wywołujących poważne problemy ze zdrowiem, takie jak choroby układu krążenia czy choroba Alzheimera.Badacze zajmujący się tym zagadnieniem odkryli, że mająca wiele tysięcy lat medytacja pomaga wykreować świadomość konkretnego momentu w teraźniejszości oraz redukuje wiele stanów zapalnych ludzkiego organizmu.

Stany zapalne zaś, jak wiadomo, sprzyjają rozwojowi bardzo wielu chorób i przyczyniają się do pogłębiania już istniejących dolegliwości.

Naukowcy sugerują także, że odpowiedni trening  medytacyjny może być obiecującym czynnikiem poprawiającym stan zdrowia seniorów oraz zmniejszającym  śmiertelność wśród tej grupy pacjentów.

Dla celów badawczych wybrano 40 charakteryzujących się dobrym stanem zdrowia osób, w wieku od 55 do 85 lat, które wykazały zainteresowanie nauką technik medytacyjnych.


Każda z osób  na początku i po zakończeniu testów oceniała poziom odczuwanej samotności.

Od każdej także w celach medycznych pobierano próbki krwi. Podczas 8 tygodniowego programu uczono uczestników różnych sposobów medytowania oraz oddychania.

Wybraną czterdziestkę osób poproszono także o codzienne wykonywanie 30–minutowych ćwiczeń medytacyjnych w domu.

Po 2 miesiącach okazało się, że poziom odczuwalnego osamotnienia u medytujących uczestników testów znacznie się obniżył, a próbki krwi ujawniły, że medytacja zmniejsza ryzyko występowania stanów zapalnych.

To zaś może oznaczać, że geny komórek odpornościowych mogą być modulowane poprzez psychologiczne interwencje, dlatego zdaniem Davida Creswella, który prowadził badania, warto ćwiczyć nasz umysł, tak jak ćwiczymy bicepsy na sali gimnastycznej.

Skutki takiego treningu umysłowego mogą być bowiem dla naszego organizmu nieocenione...red. Iwona Trojan

Komentarze do: Medytacja przegania poczucie osamotnienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz