Szukaj

Medycyna alternatywna może być niebezpieczna dla dzieci, podtrzymuje badanie

Podziel się
Komentarze0

Stosowanie terapii alternatywnych, takich jak na przykład, homeopatia, może czasami mieć poważne efekty uboczne u dzieci, ujawnia nowe badanie. Badacze australijscy pochylili się nad skompilowanymi raportami, z lat 2001 – 2003, dostarczonymi przez pediatrów z całego kraju.Raporty te miały na celu odnalezienie ubocznych efektów, prawdopdobnie związanych z terapiami alternatywnymi, takimi jak lekarstwa na bazie roślin leczniczych, suplementów witaminowych oraz pastylek związanych z leczeniem domowym (naturopatia).

Badacze ci ujawnili 39 przypadków działania niepożądanego, z czego 4 okazały się śmiertelne. Rezultaty badań naukowców australijskich zostały opublikowane on line przez dziennik Archives of Disease in Childhood, który jest specjalistyczną publikacją British Medical Journal.

W przeciwieństwie do medykamentów konwencjonalnych, których działania niepożądane są nieustająco nadzorowane na skalę narodową, terapie alternatywne nie są przedmiotem żadnego nadzoru.


Badanie australijskich naukowców stwierdziło, że 65% z ujawnionych efektów ubocznych było poważnych i naraziły one życie pacjenta na niebezpieczeństwo, albo okazały się wręcz śmiertelne. W 44% tych przypadków, pediatra był zdania, że fakt nie zastosowania leczenia konwencjonalnego zaszkodził pacjentowi.

Wiemy od dawna, że medycyna alternatywna może narazić pacjentów na niebezpieczeństwo, powiedział profesor Edzard Ernst, który wykłada medycynę komplementarną na jednym z brytyjskich uniwersytetów, ale który nie uczestniczył w badaniu. Największe ryzyko jest być może wtedy, kiedy skuteczne terapie są zastępowane przez terapie alternatywne nieskuteczne. W takiej sytuacji, nawet leczenie nieszkodliwe, takie jak homeopatia, może narazić życie na niebezpieczeństwo.

Cztery zgony naliczone przez badaczy australijskich zostały przypisane decyzji zastosowania terapii alternatywnej zamiast leczenia konwencjonalnego. Profesor Edzard Ernst ocenia, że ludzkość powinna nałożyć ograniczenia na medycynę alternatywną i uważa, że jej adepci nie powinni wyolbrzymiać jej korzystnego działania.

Komentarze do: Medycyna alternatywna może być niebezpieczna dla dzieci, podtrzymuje badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz