Szukaj

Masz problemy ze snem? Spróbuj campingu!

Podziel się
Komentarze0

Wakacje to dobra okazja, żeby udać się pod namiot. Ludzie cierpiący na bezsenność powinni rozważyć tę opcję. Według nowego badania bowiem, tydzień campingu na wsi, przy ściśle określonych godzinach wstawania i chodzenia spać, bez telefonu i telewizora, może zdziałać cuda dla twojego zegara biologicznego.Dr Kenneth Wright z University of Colorado, wyjaśnia: - Większy kontakt ze światłem naturalnym i mniejszy ze światłem sztucznym korzystnie wpływa na nasz zegar biologiczny i pozwala nam szybciej zasypiać, dzięki czemu rankiem budzimy się wyspani.

Do celów swojego badania naukowcy amerykańscy wywieźli grupkę mieszkańców miasta na camping w górach, po tygodniu pracy. Uczestnikom nie zezwolono na żaden aparat elektryczny, ale mogli wybrać godzinę, o której chcieli się kłaść spać i o której chcieli wstawać.

Badania naukowe wykazują, że nasze nowoczesne środowisko potrafi rozregulować nasz zegar biologiczny o ok. 2h, według pomiarów poziomu melatoniny, czyli hormonu snu.


Przed eksperymentem, uczestnicy badania mieli tendencje do chodzenia spać o północy i do wstawania ok. 8h rano. Pod koniec tygodnia, zwyczaje te przesunęły się o ok. 2 godziny, podczas gdy ilość godzin snu pozostała taka sama.

Dr Wright wyjaśnia: - Rezultaty te mogą wyjaśniać, dlaczego obserwujemy, że melatonina osiąga swój normalny poziom na 2 godziny przed przebudzeniem. Normalnie poziomy melatoniny rosną z nadejściem wieczora i zachęcają nas do udania się na spoczynek. Następnie poziomy te spadają pod koniec nocy i się budzimy. W nowoczesnym świecie jednak poziomy te pozostają bardzo wysokie nawet po przebudzeniu, a to wyjaśnia dlaczego niektórzy z nas mają takie problemy ze wstaniem z łóżka.

Noce spędzone na campingu pozwoliły organizmom uczestników na odnalezienie naturalnego rytmu snu.

Oczywiście, naukowcy nie doradzają, abyśmy wszyscy jechali na camping, ponieważ może być to dość trudne pod kątem technicznym. Wystarczy jedynie wychodzić na słońce, robić sobie przerwę w południe, w dzień odsłaniać okna, a wieczorem ograniczać światło naturalne i kontakt z ekranami.

Komentarze do: Masz problemy ze snem? Spróbuj campingu!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz