Szukaj

Lek przeciwnowotworowy okazuje się skuteczny przeciwko chorobie Alzheimera

Podziel się
Komentarze0

Według ostatniego badania amerykańskiego, lek przeciwko rakowi, znany pod nazwą Epothilone D, wykazał się skutecznością w spowalnianiu deterioracji neurologicznej oraz w poprawianiu funkcjonowania mózgu u myszy dotkniętych chorobą Alzheimera.Zupełnie nieoczekiwane leki przeciwko demencji

Zaledwie miesiąc temu badacze ze Stanów Zjednoczonych ujawnili, iż przetestowali na gryzoniach laboratoryjnych lekarstwo, które okazało się skuteczne w leczeniu choroby Alzheimera. Chodziło o bexaroten, czyli o medykament, który normalnie jest przepisywany pacjentom z rakiem skóry.

A teraz, badacze amerykańscy przedstawiają inny lek, również skuteczny, jak możemy przeczytać to na łamach przeglądu naukowego Journal of Neuroscience.

Badacze z fakultetu medycyny na uniwersytecie w Pensylwanii przetestowali właśnie inny lek przeciwnowotworowy, co okazało się ponownie strzałem w dziesiątkę. Lek ten nosi nazwę Epo D (Epothilone D) i działa w rzeczywistości na struktury komórkowe nazywane mikrotubulami.

Włókna te należą do cytoszkieletu. Transportują one składniki odżywcze i inne substancje, które są niezbędne do dobrego funkcjonowania komórek. Natomiast, u chorych na chorobę Alzheimera komórki nerwowe są zduszone przez sploty proteiny tau, która przyczynia się normalnie do stabilizowania tych mikrotubul. Ale, w przypadku choroby Alzheimera, proteina ta się zaczyna kumulować.


Proteina tau skutecznie kontrolowana

Coraz większa liczba wskaźników pokazuje, że zaburzenia normalego funkcjonowania proteiny tau może wpływać na te mikrotubule i uszkadzać komórki nerwowe.


Badacze z uniwersytetu w Pensylwanii podawali lek Epo D przez trzy miesiące, raz w tygodniu, starym myszom laboratoryjnym, dotkniętym tą straszliwą chorobą neurodegeneracyjną. Okazało się skutkiem tego, iż doszło do znaczącego zmniejszenia tworzenia się splotów proteiny tau w mózgach tych gryzoni.

Do zjawiska tego nie doszło na łonie grupy kontrolnej, również chorej na chorobę Alzheimera, ale nie poddanej żadnemu leczeniu. Co więcej, myszy leczone lekiem antynowotworowym miały również lepsze rezultaty w testach pamięciowych i w testach na uczenie się.

Jak stwierdzają teraz badacze amerykańscy, lek Epo D ma działać poprzez stabilizowanie słynnych już mikrotubul, nie pozwalając na ich niszczenie.

Czy oznacza to, że mamy nowy sposób leczenia przeciwko chorobie Alzheimera i innym chorobom neurodegeneracyjnym, jak można logicznie zapytać?

Gryzonie zdrowieją, a ludzie?

Rezultaty tego badania są bowiem jak najbardziej interesujące. Tym bardziej, że w poprzednich badaniach, przeprowadzonych na młodych myszach, również dotkniętych chorobą Alzheimera i leczonych przy pomocy Epo D, naukowcy zaobserwowali, że gryzonie te nie objawiały żadnych symptomów choroby.

Wyniki te pozwalają więc myśleć, że lek Epo D może mieć działanie terapeutyczne przeciwko chorobie Alzheimera oraz przeciwko innym chorobom neurodegeneracyjnym, w których również obserwujemy powstawania anormalnych splotów proteiny tau, jak podsumowuje doktor Kurt Brunde, główny autor amerykańskiego badania.

Jednakże, jak w każdym tego typu przypadku, potrzebne są jeszcze dodatkowe badania, które pozwolą stwierdzić, czy faktycznie ten lek przeciwnowotworowy może być zastosowany do leczenia choroby Alzheimera u człowieka. Albowiem, rezultaty te, jak imponujące by nie były, na razie dotyczą jedynie gryzoni laboratoryjnych.

Komentarze do: Lek przeciwnowotworowy okazuje się skuteczny przeciwko chorobie Alzheimera

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz