Szukaj

Leczenie łokcia tenisisty

Podziel się
Komentarze0

Schorzenie, które nazywane jest „łokciem tenisisty”, pomimo nazwy często dotyka ludzi wykonujących zawody nadmiernie obciążające ścięgno łokciowe, nie tylko sportowców. Tradycyjne leczenie polega na zażywaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, fizykoterapii oraz pobieraniu zastrzyków sterydowych. Ostatnie badania wykazały jednak, że zastrzyki z płytek krwi są kolejną, obiecującą alternatywą leczenia.Okazało się jednak, że eksperymentalne zastrzyki z osocza bogatopłytkowego (ang. PRP - Platelet Rich Plasma) były ekstremalnie bolesne i po upływie trzech miesięcy nie zmniejszały bólu łokcia u pacjentów. 

Nie przyniosły także efektów, które byłyby lepsze od leczenia sterydami czy roztworem soli fizjologicznej. Jednak holenderski chirurg ortopeda, nie związany z badaniami, stwierdził, że okres trzech miesięcy nie był wystarczająco długi, by zobaczyć efekty działania zastrzyków z płytek krwi.

Większość badań analizuje rezultaty przeprowadzonych eksperymentów po 3 lub 6 miesiącach, jednak jeśli chce się wiarygodnych rezultatów zabiegu PRP, trzeba czekać dłużej, mówi dr Taco Gosens z St Elisabeth Hospital w Tilburgu.

W jego prywatnych badaniach, dwa razy więcej pacjentów z łokciem tenisisty zaobserwowało poprawę po dwóch latach od zastrzyków PRP, niż po standardowym leczeniu sterydami.


Współczesne badania dr. Torkella Ellingsena i jego kolegów z Region Hospital Silkeborg w Danii, obejmują grupę 60 pacjentów cierpiących na łokieć tenisisty przez co najmniej 3 miesiące.

Badacze losowo przydzielili każdemu pacjentowi metodę leczenia, tj. sterydy, PRP oraz sól fizjologiczną.


Zespół Ellingsen planował pierwotnie obserwować leczenie i stopień bólu pacjentów przez rok, jednak liczba ochotników gwałtownie spadła, gdyż porzucili oni eksperyment lub pojęli inne leczenie.

W czasie miesiąca ból zmniejszył się o 10 w skali 50 punktowej u osób leczonych sterydami, w porównaniu do spadku zaledwie 2 punktowego u osób leczonych zastrzykami i solą. Znacząco poprawiły się także funkcje łokcia u osób leczonych sterydami.

Jednak po upływie trzech miesięcy skutki leczenia były identyczne w każdej z grup. Nie pojawiły się także żadne efekty uboczne w żadnym ze sposobów leczenia.

Dr Allan Mishra zgadza się z Gosensem, że nie odczekano wystarczająco długo, by zobaczyć efekty nowych badań. Leczenie osoczem bogatopłytkowym, które on sam zaleca, wymaga dłuższego czasu.

Ustalenia są interesujące, ale niejednoznaczne lub niekompletne, powiedział Reuters Health dr Allan Mishra.

Nie sądzę, by okres 12 tygodni wystarczał, by pomóc pacjentom. U pacjentów leczonych PRP widać postępującą poprawę, natomiast ci, leczeni sterydami i solą, wracają do stanu pierwotnego, dodał.

Leczenie sterydami zapewni krótkotrwałą ulgę. Zatem u ludzi, którzy cierpią na łokieć tenisisty tydzień lub kilka tygodni, ta metoda może być skuteczna. Jednak u reszty, która zmaga się ze schorzeniem miesiącami, a nawet latami, zalecana jest terapia PRP lub operacja, zgodnie stwierdzają doktorzy Mishra i Gosens.red. Elżbieta Reimann

Komentarze do: Leczenie łokcia tenisisty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz