Szukaj

Krzyżowanie nóg – dobry znak po udarze?

Podziel się
Komentarze0

Określenie, w jakim stopniu pacjenci są zagrożeni zaburzeniami neurologicznymi po ciężkim udarze może być równie proste jak dwa razy dwa. Czyli jak sprawdzenie, czy są oni w stanie skrzyżować nogi. Tak przynajmniej sugeruje nowe badanie.


Wydaje się to bardzo proste, ale jest to jednak bardzo złożone, mówi doktor Naveen Goyal, dyrektor centrum Stroke Center przy szpitalu Brooklyn Hospital Center w Nowym Jorku.

Skrzyżowanie nóg wymaga użycia sporo siły, ponieważ nogi są bardzo ciężką częścią ciała. Dodatkowo, koordynacja również jest bardzo ważną sprawą. Pojawia się również konieczność odróżnienia jednej strony ciała od drugiej. W przypadku ofiar udaru mózgu nie zawsze jest to takie ewidentne, jak mogłoby się to wydawać nam, zdrowym.

Badanie niemieckich lekarzy

A badanie to, które zostało opublikowane w naukowym Neurology, objęło obserwacją 68 pacjentów, którzy ucierpieli w wyniku ciężkiego incydentu naczyniowo-mózgowego. Pacjenci ci zostali podzieleni na dwie grupy, po 34 osoby w każdej. Podział był oparty na ich zdolności do krzyżowania, bądź nie, nóg.


Rok później, kiedy badacze ponownie przyjrzeli się swoim pacjentom. Okazało się, że 20 osób było w stanie krzyżować nogi – ale w ściśle określony sposób, bo zakładając prawą nogę na lewą nogę. A także 13 osób również było w stanie krzyżować nogi, również w ściśle określony sposób, bo zakładają lewą nogę na prawą nogę. Jedna osoba była w stanie skrzyżować obie nogi, a sześć osób bylo w stanie złożyć sparaliżowaną nogę, albo częściowo sparaliżowaną nogą, na nogę niesparaliżowaną, jak donosi HealthDay.

Badacze również stwierdzili, że istniało pewne powiązanie między możliwością skrzyżowania nóg a zaburzeniami mózgu.

Pokaż mi jak krzyżujesz nogi, a powiem ci, jak się ma twój mózg

Niewielkie doświadczenie, przeprowadzone przez niemieckich naukowców, pokazuje, że pacjenci po ciężkim incydencie naczyniowo-mózgowym, którzy byli w stanie skrzyżować nogi w ciągu piętnastu dni po udarze, mieli mniejsze problemy z funkcjonowaniem neurologicznym.

Dodatkowo, po roku od udaru byli w o wiele lepszym stanie niż pacjenci, którzy nie byli w stanie skrzyżować nóg. Eksperci stwierdzają, iż znak ten może być bardzo pożyteczny w określaniu stanu mózgów ofiar incydentu naczyniowo-mózgowego.

W neurologii, zawsze szukamy najlepszych metod prognostycznych. Więc jeśli mamy okazję dodać kolejny objaw kliniczny, jak ten dotyczący krzyżowania nóg, do naszych strategii przewidywania możliwości funkcjonowania pacjenta w ciągu roku po udarze mózgu, może być to nieziemsko pomocne, wyjaśnia doktor Robert D. Brown Jr., z Mayo Clinic, specjalista od neurologii. Ekspert ten nie brał udziału w przywołanym tutaj badaniu.

Komentarze do: Krzyżowanie nóg – dobry znak po udarze?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz