Szukaj

Kruki pamiętają kolory

Podziel się
Komentarze0

Kruki mają niesamowitą wręcz pamięć, stwierdza pewne japońskie badanie. Co więcej, te mroczne fascynujące ptaki mają być nawet zdolne do przypomnienia sobie koloru, który widziały nawet rok wcześniej.W Japonii, kruki nie mają niestety zbyt dobrej reputacji, a nawet uważa się je za szkodniki, które rozgrzebują śmieci w miejskich śmietnikach, przed ich zebraniem przez służby sprzątające. Nie tylko rozgrzebują, ale rozrzucają na uliacach.

Aby więc odwiedzieć się nieco więcej na temat tych fascynujących ptaków, japońska firma elektryczna Chubu Electric Power sfinansowała badanie, które miało na celu zniechęcenie kruków od robienia gniazd na słupach elektrycznych.

Doświadczenie zostało przeprowadzone przez zespół badawczy z uniwersytetu Utsunomiya. Polegało ono na wyselekcjonowaniu dwunastu kruktów. Następnie, ptaki te zostały zaznajomione z pojemnikami pokrytymi zielonym i czerwonym kolorem. Pojemniki były wypełnione jedzeniem. Z kolei, inne pojemniki, pokryte kolorem żółtym i niebieskim, były puste.


Ptaki następnie zostały podzielone na wiele grup. Badacze wtedy przebadali ich zdolność do zapamiętywania i przypominania sobie, dużo później, kolorów związanych z jedzeniem.

Rezultat? Nawet te kruki, które nie widzieli pokryw przez jeden rok, przeszły z sukcesem test, jak donosi naukowy przegląd Science et Avenir.

Nasze badanie pokazuje, że kruki myślały, zastanawiały się i posługiwały się swoją pamięcią, zanim zaczęły działać, wyjaśnia profesor Shoei Sugita, ekspert od zoologii z z uniwersytetu Utsunomiya.

Możemy zdefiniować konkretne taktyki, którymi posługują się kruki używające swojej pamięci, a tym samym możemy użyć ich przeciwko tym ptakom, wskazał profesor Shoei Sugita, podkreślając jednocześnie, że środki, dzięki którym można odstraszyć ptaki od siadania na słupach, powinny brać pod uwagę to, co zostało wykazane w tym badaniu.

Komentarze do: Kruki pamiętają kolory

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz