Szukaj

Krótkowzroczność u dzieci może pogarszać się zimą

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy odkryli, że u krótkowzrocznych dzieci w Danii wzrok pogarszał się szybciej w trakcie krótkich zimowych dni, a wolniej latem, gdy jest więcej światła. „Prawdopodobnie to ekspozycja na światło powoduje wolniejszy postęp miopii w okresach, gdy dni są dłuższe” – powiedział główny autor badania, doktor Dongmei Cui, okulista z Sun Yat-sen University w Guangzhou w Chinach.Doktor Cui i jego współpracownicy przeanalizowali dane 200 krótkowzrocznych dzieci w wieku od 8 do 14 lat. Wszystkie dzieci pochodziły z Danii, gdzie zimą długość dnia spada do siedmiu godzin, a latem wzrasta aż do osiemnastu godzin.

Naukowcy badali zarówno postęp wady wzroku, jak i zmiany w kształcie gałki ocznej.

W ciągu sześciu zimowych miesięcy krótkowzroczność postępowała o 0,32 dioptrii, podczas gdy latem postępowała ona o 0,28 dioptrii.

Na postęp miopii ma również wpływ długość gałki ocznej. Zimą zwiększała się ona o 18 milimetrów, zaś latem o 14 milimetrów.

W badaniu założono, że latem dzieci spędzają na dworze dużo czasu, natomiast zimą przebywają głównie w pomieszczeniach. Nie uwzględniono jednak, ile naprawdę czasu dzieci spędzały na zewnątrz.


Prawie jedna trzecia Amerykanów ma krótkowzroczność. Na ogół pojawia się ona w dzieciństwie i pogarsza tak długo, jak rośnie i zmienia się kształt gałki ocznej, czyli do 20 roku życia. Czasami gałka oczna jest zbyt długa, lub rogówka jest zbyt zagięta, w konsekwencji czego odległe przedmioty wydają się rozmyte.

Wcześniejsze badania krótkowzroczności u amerykańskich dzieci wydają się potwierdzać wyniki doktora Cui i jego kolegów. Jednak badania przeprowadzone w Singapurze, gdzie dni są mniej więcej takiej samej długości przez cały rok, nie wykazały zależności między postępem wady wzroku a porą roku.

Pomysł, że światło dzienne może chronić dzieci przed pogarszaniem się krótkowzroczności, jest stosunkowo nowy w świecie nauki. Jednak badania przeprowadzanie na ssakach i ptakach pokazują, że ekspozycja na światło sprzyja rozwojowi oka oraz może chronić młode osobniki przed miopią. Podobnej zależności nie zauważono u dorosłych osobników.

Rezultaty badań zespołu doktora Cui nie udowadniają powiązania między światłem dziennym a krótkowzrocznością. Pomimo to jednak warto zachęcać krótkowzroczne dzieci do spędzania czasu na dworze.  

Komentarze do: Krótkowzroczność u dzieci może pogarszać się zimą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz