Szukaj

Korzystanie wieczorem z elektronicznych nośników emitujących światło może wpływać negatywnie na jakość snu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy zauważyli, że używanie wieczorem lub wczesną nocą e-czytników może zaburzyć proces snu. Światło przez nie emitowane osłabia działanie melatoniny, zwiększa tętno oraz sprawia, że następnego dnia rano jesteśmy senni.

Badania przeprowadził zespół z Brigham and Women's Hospital oraz  Harvard Medical School w Bostonie. Wyniki zostały opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Kierownik badań, Anne-Marie Chang, doktor zdrowia biobehawioralnego oraz adiunkt na Pennsylvania State University, dostrzegła, że w porównaniu z naturalnym światłem, to emitowane przez urządzenia elektroniczne ma wyższą koncentrację niebieskiego światła - z maksymalną długością około 450nm.

W eksperymencie wzięło udział 12 dorosłych, którzy byli obserwowani przez 2 tygodnie. Porównywano ich stan po tym, gdy czytali tradycyjną książkę lub czytali na nośniku elektornicznym. Naukowcy zauważyli, że po czytaniu na nośniku, ochotnicy zasypiali o 10 minut dłużej oraz w czasie ich snu faza REM była znacznie krótsza. Po czytaniu na e-czytnikach emitujących światło ochotnicy byli także bardziej zmęczeni oraz mniej rozbudzeni następnego dnia rano.14-dniowa obserwacja miała miejsce w warunkach kontrolowanych w laboratorium snu w Brigham and Women's Hospital. Każdy z badanych czytał na iPadzie przez 4 godziny przed snem – w godzinach 18:00-22:00 przez 5 nocy z rzędu. Następnie zostało to powtórzone z książkami papierowymi.

Ochotnicy mogli czytać to, co chcieli, pod warunkiem, że tekst nie zawierał kolorowych obrazków. Miało to być czytanie relaksacyjne.

Używanie e-czytników osłabia produkcję melatoniny oraz przestawia zegar biologiczny

Naukowcy użyli polisomonografu, aby sprawdzić fale mózgowe, tętno, oddychanie oraz ruch gałek ocznych. Urządzenie mierzy również, jak długo badany zapada w sen, jak długo trwa sen oraz jego poszczególne fazy. Aby sprawdzić samopoczucie ochotników, naukowcy poprosili ich o wypełnienie krótkiej ankiety, znanej jako Skala Snu Uniwersytetu Karolinska.

Zuzanna Kućma

Komentarze do: Korzystanie wieczorem z elektronicznych nośników emitujących światło może wpływać negatywnie na jakość snu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz