Szukaj

Kobiety pijące kawę rzadziej cierpią na szumy uszne

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania sugerują, że kobiety, które spożywają regularne ilości kofeiny mają mniejsze prawdopodobieństwo, że wystąpi u nich szum w uszach – czyli stan, w którym człowiek odbiera dźwięk w jednym lub w obu uszach lub w głowie. Nawet, jeśli nie ma zewnętrznego źródła dźwięku.

Naukowcy z Brigham i Szpitala Kobiet (BWH) w Bostonie opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie American Journal of Medicine.

Według American Tinnitus Assocaition, około 50 milionów osób w samych Stanach Zjednoczonych, doświadcza dziwnego zjawiska jakim jest szum w uszach. Ten stan określa się również jako „dzwonienie w uszach”, chociaż niektórzy ludzie, rzeczywiście mogą słyszeć „syczenie”, brzęczenie czy podobne dźwięki. Spośród tych osób, około 1 milion ma tak nasilone objawy, że nie może normalnie funkcjonować.

W badaniach, naukowcy przeanalizowali dane ponad 65.000 kobiet, u których diagnozuje się szum w uszach oraz oraz te, u których objawy tego stanu nie występują.

Badanie rozpoczęto w 1991 roku. W badaniu wzięły udział kobiety od 30. do 44. roku życia. Naukowcy zbierali informacje na temat stylu życia oraz diety tych kobiet. Zebrali również wszelkie zapiski wcześniejszych chorób i ogólnie medycznej historii. W tamtym okresie, średnie zużycie kofeiny wynosiło 242,3 mg dziennie.

W 2009 roku, po 18 latach od przystąpienia do badania, kobiety pytano o szumy w uszach. W tym zalecano im, by podały daty wystąpienia tych objawów. Badacze, zidentyfikowali łącznie 5289 zgłoszeń, w przypadku których szumy uszne pojawiały się co najmniej kilka razy w tygodniu lub nawet codziennie.

Analizując wyniki, zespół naukowców odkrył, że kobiety, które spożywały więcej kofeiny, miały mniejsze prawdopodobieństwo, że wystąpią u nich szumy uszne.

Starszy autor badania, Gary Curhan, lekarz i naukowiec z Channig Dvision oraz profesor medycyny z Harvard Medcal School, mówi: - Zaobserwowano istotny związek pomiędzy spożywaniem kofeiny a częstością występowania szumów ustnych wśród badanych kobiet.

Naukowcy uważają jednak, że potrzebne są dodatkowe badania. Jest to istotne, bo kolejne analizy będą mogły potwierdzić, czy kofeina rzeczywiście redukuje objawy szumu w uszach. Wiadome jest jednak, że kofeina stymuluje centralny układ nerwowy, a poprzednie badania wykazały, że kofeina ma bezpośredni wpływ na ucho wewnętrzne, co może być istotnym elementem kolejnych badań.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Kobiety pijące kawę rzadziej cierpią na szumy uszne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz