Szukaj

Kobieta wykaszlała swoje płuco – nowe studium przypadku

Podziel się
Komentarze0

Nie, tak naprawdę nie możesz wykaszlać swoich płuc, spokojnie. Ale według nowego przypadku, o którym donosi New England Journal of Medicine, możliwy jest stan niewygodnie temu bliski. Dwudniowy ból w piersiach sprawił, że czterdziestoletnia kobieta dotarła do szpitala Good Hope Hospital w Birmingham, w Zjednoczonym Królestwie, prosząc o pomoc.Kobieta ta miała astmę i wyjątkowo mocno kaszlała od dwóch tygodni. Kiedy lekarze ją badali, zauważyli, iż z jej pachowej linii środkowej – po prawiej stronie jej torsu – dobiega dziwny, skrzeczący, skaczący dźwięk.

Dalsze badania, przy użyciu promieniowania X ujawniły, że kobieta kaszlała tak bardzo, iż miała przepuklinę na płucu. Oczywiście, teoretycznie nie wykaszlała swoich płuc na zewnątrz ciała, ale kaszlała tak bardzo, że wykaszlała swoje płuca poza żebra, wyjaśnia doktor Rachel Vreeman, profesor pediatrii w szkole medycznej Indiana University School of Medicine.

Doktor Rachel Vreeman nie leczyła tej pacjentki, ale jako współautorka "Don't Cross Your Eyes ... They'll Get Stuck That Way!" chętnie się wypowiada w tej kwestii.

Jest to tak nadzwyczajny przypadek, że zasługuje na stadium swojej sprawy. Nadzwyczajne, ale możliwe, jak się okazuje. Tkanka płucna tej kobiety prześlizgnęła się przez przestrzeń między dwoma jej żebrami  - przez dziewiątą przestrzeń międzyżebrową, dla dokładności.


Jest to właściwie w pewnym sensie podobne do przypadku również opisanego w New England Journal of  Medicine, z zeszłego miesiąca, kiedy to ciało pewnej kobiety „połknęło” jeden z jej implantów piersiowych, kiedy kobieta ta ćwiczyła pilates.


W jej przypadku, implant wślizgnął się między dwa jej żebra i został przepchnięty do przestrzeni między płucami. W przypadku kobiety z przepukliną płucną, możliwe jest, że miała ona jakiś defekt, który wyjaśniałby dlaczego przestrzeń między jej płucami była wyjątkowo wrażliwa.

Ale nawet jeśli, musiało to być naprawdę bardzo intensywne kaszalnie, mówi doktor Rachel Vreeman. Jak dodaje jeszcze pani profesor, czasami pojawiają się doniesienia o gwałtownym kaszlu, który powoduje podobnie dziwne i straszliwe rzeczy.

Mocno kaszlący pacjenci mogą robić to tak intensywnie, że płuco się zapada, na przykład. Ale może być jeszcze gorzej. Niektóre doniesienia mówią – i jest to niewiarygodnie rzadki przypadek – o ludziach, którzy doświadczyli pęknięcia śledziony, ponieważ kaszlali tak mocno, mówi doktor Rachel Vreeman.

Czasami donosi się również o ludziach – i to również jest ciężka sprawa – którzy kszlą tak silnie, iż oczy im wychodzą z orbit. Istnieją także raporty – niewiele, ale zawsze – o ludziach, którzy mają tak wielkie problemy, podobne do tych, związane z wymiotowaniem.

Co zaskakujące, jak przyznaje profesor Vreeman, w wielu z tych przypadków, ludzie ci nie mają innych problemów zdrowotnych, które mogłyby wyjaśnić te ekstremalne wydarzenia – pęknięcie śledziony, wyskakiwanie oczu z orbit. Często jest to po prostu sprawa kaszlania, zbyt silnego kaszlania.

Kaszlanie, samo w sobie, nie jest złe – oczyszcza płuca i nie pozwala różnym rzeczom na gromadzenie się w nich. Ale jeśli kaszlesz naprawdę mocno, musisz, jak najszybciej, zobaczyć się z lekarzem.

Komentarze do: Kobieta wykaszlała swoje płuco – nowe studium przypadku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz