Szukaj

Kobieta delikatna, wiotka, wrażliwa? NIE! Kobieta mądra, świadoma i zdrowa

Podziel się
Komentarze0

Pod takim hasłem Społeczny Komitet ds. AIDS (www.skaids.org )prowadził w 2012 roku kampanię Projekt Test (www.projekttest.pl), którą kierował właśnie do kobiet. Celem kampanii było uświadomienie przedstawicielkom płci pięknej jak ważnym elementem troski o zdrowie jest testowanie w kierunku HIV.


Dlaczego właśnie kobiety? Co z mężczyznami?

Testowanie w kierunku HIV jest niezwykle istotne niezależnie od płci, jednak warto wiedzieć, że zakażenie HIV w kontaktach seksualnych przenosi się znacznie łatwiej z mężczyzny na kobietę, niż z kobiety na mężczyznę. Jest to spowodowane różną budową anatomiczną narządów płciowych kobiety i mężczyzny.

Błona śluzowa pochwy i szyjki macicy jest wrażliwa na zakażenie HIV. Ilość wirusa w nasieniu jest znacznie większa niż w wydzielinach kobiecych narządów płciowych. Nasienie pozostaje zwykle po wytrysku w narządach płciowych kobiety, co wydłuża znacznie czas kontaktu HIV z wrażliwą na zakażenie powierzchnią błony śluzowej.

Każda osoba podejmująca kontakty seksualne bez zabezpieczenia, bez względu na płeć, narażona jest na zakażenie HIV. Obecnie główną drogą zakażeń w Polsce są właśnie ryzykowne kontakty seksualne.

- W Polsce nadal wszystko, co wiąże się z pożyciem intymnym, często związane jest również ze wstydem. Powstrzymuje on Polaków przed mówieniem w sposób otwarty o sprawach seksu oraz powoduje, że podejmują ryzykowne zachowania seksualne – mówi Radosław Jerzy Utnik, psycholog-seksuolog współpracujący przy kampanii społeczno-edukacyjnej „Bezwstydnie o seksie”, zainicjowanej przez markę Durex.

Mimo to, do naszych Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych, w których można wykonać test na HIV (bezpłatnie i anonimowo!) zgłasza się ponad 30% mniej kobiet niż mężczyzn.

Czy Polacy się testują?

W Polsce statystycznie 3 osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu. Jednak wielu Polaków uważa, że zakażenie HIV ich nie dotyczy. Tylko 9% z nas przynajmniej raz w życiu wykonało test w kierunku HIV. Tymczasem wiadomo, że wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia, które przyczynia się do przedłużenia życia i poprawy jego jakości.


Według oficjalnych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (Państwowy Zakład Higieny) w Polsce żyje ponad 15 tys. osób zakażonych HIV, jednak szacuje się, że faktyczna liczba osób żyjących z HIV i AIDS to 30- 35 tys.!

Temat HIV jest bagatelizowany, chociaż eksperci alarmują, że jest to bardzo niebezpieczne. Pokazują to przypadki takich krajów jak Grecja czy Rumunia, gdzie ignorancja doprowadziła do znacznego wzrostu liczby zakażeń.


- Jako kraj nie mamy zbyt dużo powodów do dumy w zakresie działań w temacie HIV/AIDS. Co trzecia zakażona osoba nie wie o swoim zakażeniu, w ponad połowie przypadków nie znamy drogi zakażenia, Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC) pominęło Polskę w projekcie badawczym opisującym europejski trendy, podważając wiarygodność jej danych epidemiologicznych. Sytuację ratują organizacje pozarządowe, jednocząc się i wspólnie realizując profilaktyczne projekty. Projekt Test ma już 3 lata, zaangażował ponad dwudziestu partnerów z całej Polski. Wspólnie pokazujemy, że testowanie się na HIV jest czymś naturalnym i oczywistym – komentuje pomysłodawczyni kampanii Projekt Test Agata Kwiatkowska.

Niezmiernie cieszy fakt, że i w tej dziedzinie obserwuje się społeczne zaangażowanie biznesu. Doskonałym tego przykładem są globalne fundusze stworzone przez takie firmy jak M A C, Levi’s czy DUREX. Ten ostatni zainaugurował w 2012 roku kampanię społeczno-edukacyjną „Bezwstydnie o seksie”, której celem jest odtabuizowanie sfery seksualnej wśród Polaków.

Levi Strauss & Co. i Levi Strauss Foundation do tej pory przekazały ponad 60 milionów dolarów wsparcia dla organizacji zajmujących się tematem HIV/ AIDS w 40 krajach. Natomiast powstały w 1994r. M A C AIDS Fund stawia sobie za cel wspieranie profilaktyki oraz pomoc kobietom, mężczyznom i dzieciom dotkniętym HIV/AIDS na całym świecie, przeznaczając na ten cel każdą złotówkę pozyskaną ze sprzedaży kosmetyków do makijażu z serii VIVA GLAM.

Pamiętaj!

- Po wyglądzie człowieka nie da się poznać, czy jest zakażony HIV. Przez 8 - 10 lat można żyć z HIV bez żadnych objawów wskazujących na zakażenie – informuje dr Dorota Rogowska-Szadkowska z punktu anonimowego i bezpłatnego testowania w kierunku HIV.

Jedynym środkiem o sprawdzonej skuteczności w zapobieganiu zakażeniu HIV (a także infekcjom przenoszonym drogą płciową) są prezerwatywy, natomiast jedyną metodą poznania swojego statusu serologicznego jest wykonanie testu w kierunku HIV.


****
Test na HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno- Diagnostycznych (PKD), które świadczą poradnictwo okołotestowe oraz zatrudniają profesjonalnych doradców. Pełna lista placówek dostępna jest pod adresem: http://www.projekttest.pl/test-na-hiv-w-polsce

Szczegóły na www.facebook.com/projekttest oraz www.projekttest.pl

Komentarze do: Kobieta delikatna, wiotka, wrażliwa? NIE! Kobieta mądra, świadoma i zdrowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz