Szukaj

Kiedy ‘zbieracze’ podejmują decyzję związaną z ich rzeczami - mózg prawie się gotuje!

Podziel się
Komentarze0

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez National Institute of Mental Health (NIMH), części National Institutes of Health, u pacjentów z zaburzeniami zbieractwa, część mózgu odpowiedzialna za podejmowanie decyzji jest mniej aktywna, gdy chodzi o czyjeś rzeczy, ale jej aktywność wzrasta, gdy chodzi o rzeczy własne.Skan mózgu ujawnił nieprawidłową aktywację w obszarach kory przedniej i wyspy mózgu, odpowiedzialnych za proces monitorowania błędów, ocenianie wartości rzeczy i ryzyka, a także za nieprzyjemne uczucia i emocje.

Dr David Tolin z Hartford Hospital i jego koledzy złożyli sprawozdanie na temat, które ukaże się w sierpniowym numerze Archives of General Psychiatry.

Zaburzenia zbieractwa - proponowana nowa kategoria w psychiatrii, według podręcznika DSM-5, charakteryzuje się unikaniem podejmowania decyzji w stosunku do swojej własności.

Nowe wyniki badań pozwalają dokładnie określić aktywność obwodu mózgu podejrzewanego o powodowanie niezdecydowania, poczucie podjęcia złej decyzji, a także zawyżania znaczenia zgromadzonych obiektów oraz przesadne poczucie zagrożenia, co często łączone jest z chorobą.


W badaniu wzięło udział 43 pacjentów z zaburzeniem zbieractwa, których porównano do 31 pacjentów z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (OCD) i 33 zdrowych pacjentów. Poddano ich eksperymentowi, podczas którego musieli oni zatrzymać lub oddać własną pocztę, śmieci i gazety.

Warto zauważyć, że tego typu własność nie wpływała na aktywność chorych na OCD, zaś ci z zaburzeniami zbieractwa chcieli zatrzymać dużo więcej rzeczy niż inne grupy.

„Wyniki tego badania wpisują się w przyspieszający trend prac, które mają na celu znalezienie przyczyny zaburzeń regulacji pracy mózgu. Zaburzenia te są odpowiedzialne za różne zachowania, a odnalezienie ich przyczyny może zmienić tradycyjnie definiowane zaburzenia psychiczne” – mówi dr Bruce Cuthbert, dyrektor NIMH's Division of Adult Translational Research.

Wyniki mogą pomóc rozwikłać zagadki związane z funkcjonowaniem mózgu podczas depresji i nerwicy natręctw, a także pokazują dowód na istnienie zaburzeń zbieractwa.
 

Komentarze do: Kiedy ‘zbieracze’ podejmują decyzję związaną z ich rzeczami - mózg prawie się gotuje!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz