Szukaj

Kawa chroni przed nowotworami!

Podziel się
Komentarze0

Według badań American Cancer Society opublikowanych w American Journal of Epidemiology, spożywanie kawy może obniżyć ryzyko zgonu z powodu raka jamy ustnej i gardła. Poprzednie badania sugerowały, że kawa ma korzystny wpływ na chorych na raka piersi i prostaty.Tym razem zbadano jej wpływ na raka jamy ustnej i gardła.

Badania dotyczyły związku między kawą zawierającą kofeinę, bezkofeinową i herbatą a śmiertelnością z powodu raka jamy ustnej i gardła.

Rezultaty wykazują, że istnieje odwrotna zależność między spożyciem kawy z kofeiną i zgonami, a wpływ kawy bezkofeinowej i herbaty na chorych jest znikomy.


W trwających 26 lat badaniach brało udział 938 432 mężczyzn i kobiet. W ich trakcie zarejestrowano 868 zgonów na raka jamy ustnej i gardła.

W rezultacie stwierdzono, że picie każdego dnia 4 filiżanek lub więcej kawy z kofeiną zmniejsza o 49% ryzyko śmierci spowodowanej rakiem jamy ustnej lub gardła w porównaniu z jej piciem okazjonalnym niezależnie od płci, konsumpcji alkoholu i tytoniu.

Należałoby teraz wyjaśnić mechanizmy biologiczne, dzięki którym kawa może pomóc w ochronie przeciwko tej śmiertelnej chorobie.

Komentarze do: Kawa chroni przed nowotworami!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz