Szukaj

Jod 131: 643 miliardy bekereli wyrzucone przez Budapeszt!

Podziel się
Komentarze0

Około dwóch tygodni temu, anormalnie wysokie poziomy jodu 131, który jest elementem radioaktywnym, zostały wykryte w atmosferze nad wieloma krajami europejskimi (Czechy, Polska, Francja). Wiemy teraz, że to węgierska fabryka jest odpowiedzialna za to wydarzenie, a ilość wyrzuconego jodu podnosi się do 634 miliardów bekereli od stycznia 2011 roku!


Tylko dlaczego wyszło to na jaw dopiero teraz? W komunikacie na początku tygodnia, komisja CRIIRAD (Commission de recherche et d’information indépendantes sur la radioactivité, komisja badań i informacji niezależnych na temat radioaktywności) niepokoiła się  brakiem danych na temat tych emisji jodu 131, do których doszło, jak się w końcu okazało, na Węgrzech.

W rzeczywistości, to instytut zajmujący się produkcją radioizotopów (Izotóp Intézet) z Budapesztu ma być odpowiedzialny za ten wypadek, jak poinformowały władze energii atomowej na Węrzech, HAEA, w komunikacie dla międzynarodowej agencji energii atomowej AIEA, w dniu 17 listopada, czyli tydzień po tym, jak odkryto jod w atmosferze. Jednakże, węgierski instytut o niczym nie wspomina na swojej stronie internetowej.

Dozwolona emisja jodu 131

Jak podają węgierskie władze energii atomowej, wyrzucenie jodu 131 miało miejsce w dnaich od 8 września do 16 listopada 2011 roku. HAEA wyjaśnia, że instytut Izotóp Intézet dysponuje pozwoleniem na coroczne emisje. W ten sposób, może uwolnić 1 600 miliardów bekereli (GBq) na rok!


Tytułem porównania, maksymalna dawka dozwolona na poziomie międzynarodwoym mówi od 1 milisiwercie, co odpowiada mniej więcej – w zależności od warunków – 279 GBq. Inaczej mówiąc, dawki jodu 131, które ma prawo wyemitować instytut Izotóp Intézet, są o wiele większe niż maksymalna dawka dozwolona.

Są więc one potencjalnie niebezpieczne dla sąsiednich krajów, w przeciwieństwie do tego, co wcześniej mówiono. I to mimo tego, że okres półtrwania tego elementu radioaktywnego jest krótki – około 8 dni, co oznacza, że po tym czasie radioaktywność jodu 131 jest o połowę mniejsza.

W ciągu roku, 634 miliardy bekereli!

Władze HAEA sprecyzowały ilości uwolnionego jodu. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy 324 GBq, do których dodaje się 300 GBq ze stycznia 2011 i maja 2011, łącznie. Czyli 634 GBq, co oznacza 28 300 razy więcej niż emisje jodu radioaktywnego w 2009 roku dla elektrowni atomowej w Tricastin i 130 razy więcej niż emisje dla fabryki w Hadze, jak wyjaśnia centrum CRIIRAD w komunikacie.

Ponieważ w dalszym ciągu brak dokładnych wiadomości od Węgrów, a niepewność jest duża, komisja badań i informacji niezależnych na temat radioaktywności nawołuje do czujności, zalecając, aby nie jeść roślin oraz produktów mlecznych pochodzących z tego kraju.

Dodatkowo, komisja CRIIRAD domaga się przeprowadzenia badań, które określą, czy inne elementy radioaktywne również zostały wyrzucone. CRIIRAD chce również, aby te „niedociągnięcia” zostały jak najszybciej poprawione.

Komentarze do: Jod 131: 643 miliardy bekereli wyrzucone przez Budapeszt!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz