Szukaj

Jedno piwo na dzień jest dobre dla zdrowia

Podziel się
Komentarze0

Jedno piwo na dzień jest dobre dla zdrowia Anglicy mają powiedzenie „An apple a day keeps the doctor away” (jedno jabłko na dzień trzyma lekarza z daleka). Wydaje się, że ta maksyma może również dotyczyć piwa. Spożycie piwa z umiarkowaniem może zredukować ryzyko pojawienia się cukrzycy i nadciśnienia, a nawet pomóc stracić na wadze, według ostatniego badania zrealizowanego przez lekarzy hiszpańskich.W rzeczywistości, piwo zawiera kwas foliowy, witaminy, żelazo i wapń, które mają ochronne działanie na układ sercowo-naczyniowy. I ma takie samo pozytywne działanie na zdrowie, jak to, które jest przypisywane winu w umiarkowanuch ilościach, wyjaśniają naukowcy.

Badanie to zostało przeprowadzone wspólnie przez Uniwersytet w Barcelonie, przez Szpital Kliniczny w Barcelonie oraz przez Instytut Zdrowia Carlosa III z Madrytu. Doktorzy Estruch i Lamuela przestudiowali 1 249 kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 57 lat i zaobserwowali, że ci, którzy pili niewielkie ilości piwa, w sposób regularny, byli mniej narażeni na ucierpienie z powodu cukrzycy i nadciśnienia, a także mieli mniej tkanki tłuszczowej, donosi Richard Alleyne, dziennikarz naukowy z brytyjskiego Telegraph.

Badacze więc zalecają spożywanie piwa (aż do 0,5 litra dziennie), połączone z ćwiczeniami fizycznymi oraz z dietą śródziemnomorską bogatą w ryby, owoce, warzywa oraz olej z oliwek.


Doktor Ramon Estruch, współautor badania, wyjaśnia: Umiarkowane spożycie piwa jest związane z korzyściami odżywczymi oraz z korzyściami dla zdrowia. Nie jest koniecznie związane z przybieraniem na wadze, ponieważ piwo nie zawiera tłuszczu i nie jest bardzo kaloryczne.

Wady spożycia „po angielsku”

Niszczymy pewien mit, wyjaśnia doktor Lamuela. Wiemy, że piwo nie jest odpowiedzialne za otyłość. Skąd więc pochodzi ta szeroko rozpowszechniona idea, że piwo powoduje tycie?

Według lekarzy, spożywanie piwa „po angielsku”, to znaczy w wielkich ilościach oraz bez ćwiczeń fizycznych, jest odpowiedzialne za ten pomysł. Jak podkreśla to Daily Mail, pół litra piwa zawiera około 200 kalorii, co jest równoznaczne z jedną kawą z mlekiem (z całego mleka).

Doktor Ramon Estruch podkreśla różnicę między kulturą hiszpańską, gdzie pije się piwo w małych szklankach do posiłku, a kulturą brytyjską. Tutaj, wielbiciele piwa nie przypominają Brytyjczyków, którzy piją w wielkich ilościach, często pozostając w tym samym miejscu, jedząc jednocześnie chipsy oraz kiełbaski, mówi doktor Estruch.

Od ponad dziesięciu lat, wiele badań wkazuje korzyści z umiarkowanego picia piwa. W  roku 2000, artykuł w przeglądzie naukowym The Lancet, sugerował nawet, że piwo może mieć korzystne działanie. Strona pisma Forbes proponowała z kolei przegląd badań na ten temat w artykule w roku 2008.

Komentarze do: Jedno piwo na dzień jest dobre dla zdrowia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz