Szukaj

Jedna starzejąca się komórka mózgowa może zmienić cały mózg

Podziel się
Komentarze0

Komórki mózgowe mogą starzeć się tak samo jak komórki skóry – jedna wystarcza, by zmienić swoich sąsiadów, donosi badanie prof. Thomasa von Zglinickiego z Uniwersytetu Newcastle. Naukowiec odkrył, iż starzejące się neurony myszy produkują kilka substancji, takich jak wolne rodniki i inne molekuły, które mogą przyczynić się do stanu zapalnego i zmiany DNA, a w konsekwencji do zniszczenia sąsiadujących komórek.Od dawna wiedziano, iż starzejące się komórki skóry stają się „zgniłymi jabłkami w koszu” przenosząc degeneracyjne zmiany na swych sąsiadów, jednak sądzono do tej pory, że neurony mózgowe starzeją się w inny sposób.

Niniejsze badanie przedstawia nam nową koncepcję sposobu, w jaki uszkodzenie z jednego miejsca może rozprzestrzenić się na cały mózg - podsumował swą pracę prof. Zglinicki.


Możliwe, iż jego odkrycie otworzy nowe drogi leczenia takich schorzeń mózgu jak demencja, choroba neuronu ruchowego czy związane z wiekiem łysienie.

Warto jednak zauważyć, że nie zawsze wyniki badań przeprowadzanych na myszach laboratoryjnych są zgodne z testami na ludziach.

Zaplanowano już badania, które mają na celu sprawdzić, czy zjawisko odkryte przez naukowca z Newcastle przekłada się na ludzi.

Komentarze do: Jedna starzejąca się komórka mózgowa może zmienić cały mózg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz