Szukaj

Japoński szpital wdraża miedź przeciwdrobnoustrojową

Podziel się
Komentarze0

Nowy Szpital Chiyoda, z wyspy Kiusiu w Japonii, jest pierwszą placówką na świecie kompleksowo wyposażoną w klamki i uchwyty z miedzi przeciwdrobnoustrojowej.


Szpital posiada 19 oddziałów specjalistycznych i przygotowany jest na przyjęcie 200 pacjentów. Decyzję o kompleksowym wykorzystaniu miedzi w nowym szpitalu podjęto po testach przeprowadzonych przez personel szpitala, które dowiodły, że na elementach miedzianych znajduje się znacznie mniejsza ilość zarazków niż na stali nierdzewnej.

Właściciel placówki, Dr Susumu Chiyotanda,  uzasadnia swoją decyzję - Zastanawiałem się nad przedmiotami, których pacjenci dotykają najczęściej i skupiłem się na powierzchniach, które mogą stanowić źródło zakażenia drobnoustrojami zagrażającymi życiu. Chcemy przerwać obieg zakażeń, a miedź zabijając zarazki może nam w tym pomóc. Dodał również, że - Prowadzone przez ostatnie 2 lata testy nie tylko wykazały, że miedź posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe, ale również pomogły lekarzom i pielęgniarkom zrozumieć dlaczego tak się dzieje.


Japoński specjalista badający właściwości miedzi przeciwdrobnoustrojowej dr Takeshi Sasahara wyjaśnia, że - Zastosowanie miedzi i jej stopów może zmniejszyć ryzyko infekcji, na które narażeni  są zarówno pacjenci jak i personel szpitala, i w rezultacie przyczynić się do wzrostu jakości opieki medycznej.

Miedz posiada naturalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Miedź oraz jej  stopy takie jak mosiądz i brąz skutecznie zwalczają bakterie, tym samym eliminując przyczyny powstawania chorób. Szpital Chiyoda zdecydował się na wykorzystanie mosiądzu ze względu na jego atrakcyjny kolor, co jest świetnym przykładem nadania profilaktyce zakażeń estetycznego wizerunku.               

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że obciążenie biologiczne na powierzchniach dotykowych z miedzi przeciwdrobnoustrojowej  jest znacznie mniejsze niż na powierzchniach niemiedzianych. Na podstawie wstępnych danych oceniono, iż zastąpienie tylko sześciu najczęściej dotykanych powierzchni odpowiednikami z miedzi o 40% zmniejszyło ryzyko nabycia przez pacjentów infekcji szpitalnych.

****
European Copper Institute (ECI) www.eurocopper.org jest organizacją zrzeszającą światowe przedsiębiorstwa górnicze i hutnicze (reprezentowane przez International Copper Association, Ltd) oraz europejski przemysł przetwórczy miedzi. Jego misją jest promowanie korzyści płynących ze stosowania miedzi w nowoczesnym społeczeństwie. ECI działa w oparciu o Centralę w Brukseli oraz sieć 11 Centrów Promocji Miedzi w całej Europie, której częścią jest PCPM.

Komentarze do: Japoński szpital wdraża miedź przeciwdrobnoustrojową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz