Szukaj

Jaka jest przyczyna nierówności w kwestii chorób nowotworowych? Witamina D, odpowiada dwójka naukowców

Podziel się
Komentarze0

Niedobór witaminy D jest prawdopodobnie przyczyną niewyjaśnionych różnic w ilości przypadków przeżycia raka między czarną i białą populacją Amerykanów, zgodnie z raportem opublikowanym w najnowszym wydaniu Dermato-Endocrinology. Autorzy uważają, że różnice w statusie społeczno-ekonomicznym, stadium raka w momencie rozpoznania i leczenia są najistotniejszym czynnikiem wpływającym na różnice przeżywalności.Te czynniki mają wielkie znacznie dla różnicy w umieralności na nowotwory między dwiema populacjami, stwierdzają William B. Grant, dyrektor Centrum Badan Zdrowia w San Francisco i Alan N. Peiris z Departamentu Chorób Wewnętrznych na Uniwersytecie Stanowym Tennessee w Johnson City.

Nawet jeśli analizy danych dotyczących przeżycia raka uwzględniają wszystkie znane lub domniemane czynniki przeżywalności, to i tak Afroamerykanie wciąż charakteryzują się niższą przeżywalności niż biała populacja Amerykanów, dodają naukowcy.

Co jeszcze może być tego przyczyną?

Nieuwzględniane w analizach czynniki, takie jak różnice biologiczne, mogą być częściowym wytłumaczeniem.

Naukowcy zwracają uwagę zwłaszcza na witaminę D.

Dyskusje na temat różnic przeżywalności w nowotworach zazwyczaj omijają rolę witaminy D, stwierdzają naukowcy po przyjrzeniu się literaturze na temat związków witaminy D z rakiem oraz powiązań zróżnicowania chorób nowotworowych z rasą.

Teoria a wnioski z badań

Teoretyczna wiedza o witaminie D jest "biologicznie wiarygodna", odnotowują Dr. Grant i Peiris.

Literatura wskazuje, że istnieją różnice pomiędzy 13 typami nowotworów (poza społeczno-ekonomicznymi, również stan podczas diagnozy i leczenia): pęcherza, piersi, jelita grubego, trzonu macicy, płuc, jajników, trzustki, prostaty, odbytnicy, jąder i pochwy, chłoniaka Hodgkina oraz czerniaka.

Zobacz również:Zauważono, że słoneczne promieniowanie ultrafioletowe (UV) B i/lub stężenie w surowicy 25 (OH) D (kalcyfediol) są odwrotnie proporcjonalne do częstości i/lub śmiertelności we wszystkich 13 typach nowotworów.

Mimo to, powiązanie 13 typów nowotworów z poziomem witaminy D i/lub słonecznego UVB jest ważne, ponieważ znaczna część literatury naukowej popiera pogląd o korzystnym wpływie witaminy D na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka i śmierci z tego powodu.

Ponadto, promieniowanie UVB jest głównym źródłem witaminy D dla większości Amerykanów - szacunkowo 80% do 90%. Jednakże Afroamerykanie z ciemniejszą skórą są mniej przygotowani do wytwarzania witaminy D pod wpływem promieniowania UVB. Ponadto, czarni Amerykanie rzadziej przyjmują więcej witaminy D doustnie.


Podsumowując, czarni Amerykanie mają niedobór witaminy D, stwierdzają autorzy.

Dla Granta i Peirisa wszystko to może wyjaśniać rasowe zróżnicowanie w chorobach nowotworowych. Kwestia etiologii nowotworów jest złożona i wiele czynników odgrywa w niej rolę, ale wydaje się bardzo prawdopodobne, że witamina D jest ważnym i często ignorowanym czynnikiem w biologii raka.

Czarni Amerykanie powinni brać witaminę D?

Dalsze badania są potrzebne, aby potwierdzić tę hipotezę, uważają autorzy. Część rasowych dysproporcji w kwestii nowotworów można poprawić w bardzo prosty sposób. Jeśli mamy rację, to programy zwiększające stężenie 25 (OH) D (kalcyfediol) wśród Afroamerykanów mogą zmniejszyć różnice rasowe w kwestii nowotworów, piszą autorzy raportu.

W oświadczeniu prasowym Dr Grant zasugerował, że podjęcie natychmiastowych działań jest wskazane. Podniesienie stężenia witaminy D do 40 ng / mL poprzez spożywanie suplementów witaminy D3 [1000 do 4000 IU/dzień] jest najprostszą rzeczą, którą Afroamerykanie mogą zrobić, aby zmniejszyć ciężar chorób nowotworowych.

Niedobór witaminy D jest wręcz epidemiczny w Stanach Zjednoczonych, a sytuacja jest znacznie gorsza wśród Afroamerykanów.

Ten dokument prezentuje bardzo potrzebne informacje na temat ważnej roli, jaką niedobór witaminy D odgrywa w wyjaśnianiu znacznie większej zachorowalności na raka i umieralności wśród afrykańskich Amerykanów, powiedziała w oświadczeniu prasowym Emily Allison-Francis, która jest autorką książki na ten temat.

Dr Grant wyjaśnił jeszcze, że udostępnianie witaminy D może poprawic ogólny stan zdrowia czarnych Amerykanów. Oprócz zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka, witamina D może również zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy, infekcji dróg oddechowych i wielu innych przewlekłych i zakaźnych chorób.

Komentarze do: Jaka jest przyczyna nierówności w kwestii chorób nowotworowych? Witamina D, odpowiada dwójka naukowców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz