Szukaj

Jak utrzymać prawidłowe stężenie cholesterolu?

Podziel się
Komentarze1

Utrzymanie prawidłowego stężenia „dobrego"1 cholesterolu we krwi znacząco obniża ryzyko wystąpienie zawału serca, udaru mózgu i choroby wieńcowej. Cholesterol nie jest niebezpieczny. Co więcej, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jednak ważne jest, aby jego stężenie mieściło się w ustalonych normach. Stężenie cholesterolu całkowitego nie powinno przekraczać 190mg/dl, a „złego" cholesterolu - LDL-C 115 mg/dl. W przypadku „dobrego" cholesterolu - HDL-C pożądane wartości to ≥ 46 mg/dl dla kobiet i ≥ 40 mg/dl dla mężczyzn.


Polacy nie są świadomi, że regularna kontrola stężenia cholesterolu we krwi umożliwia obniżenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo - naczyniowych. Zbyt wysoki poziom cholesterolu zwiększa możliwość zawału serca o prawie 50% - twierdzi doc. Tomasz Hryniewiecki, kardiolog, ekspert programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".2


5 zasad, które pomogą w utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu:


  1. Kontroluj

Stężenie cholesterolu nie jest stałe. Zależy od wielu czynników, na które nie mamy wpływu, w tym wieku czy płci ale też od wielu tzw. modyfikowalnych czynników, jak dieta czy aktywność fizyczna . Bardzo ważna jest regularna kontrola stężenia cholesterolu we krwi. Badanie powinno być wykonywane przynajmniej raz na 5 lat lub częściej, jeśli już kiedyś stwierdzono u pacjenta podwyższone stężenie cholesterolu.

  1. Jedz zdrowo

Przede wszystkim trzeba ograniczyć spożywanie nasyconych tłuszczów, występujących m.in. w maśle, czerwonym mięsie, chipsach, żółtkach jajek, żółtych serach. Należy je zastąpić zdrowszymi, wielonienasyconymi tłuszczami, które znajdują się np. w orzechach, rybach i produktach pochodzenia roślinnego. Do diety warto też dodać pokarmy bogate w błonnik, czyli owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste czy brązowy ryż.


  1. Zważ na wagę

Nadwaga i otyłość znacząco podnoszą stężenie cholesterolu i tym samym zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i choroby niedokrwiennej serca. Najłatwiejszym sposobem kontroli masy ciała jest sprawdzenie swojego wskaźnika BMI (Body Mass Index) według wzoru BMI =masa/wzrost2. BMI dorosłego człowieka powinno mieścić się w przedziale 18, 5 - 24,9.W przedziale 25-29,9 występuje nadwaga

a powyżej otyłość.

  1. ćwicz

Wysiłek fizyczny nie tylko wpływa na ogólne polepszenie kondycji, ale także podwyższa stężenie „dobrego" cholesterolu kosztem obniżenia stężenia „złego". Uprawianie sportu pomaga też w walce z nadwagą. Codziennie warto wygospodarować przynajmniej 30 minut na ćwiczenia. Należy pamiętać, że tylko regularna aktywność fizyczna przynosi rezultaty.

  1. Rzuć palenie

Palenie wybitnie sprzyja odkładaniu się „złego" cholesterolu w ścianach tętnicy i tym samym przyspiesza rozwój miażdżycy, zwiększając ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, nie wystarczy ograniczyć ilości wypalanych papierosów, ale trzeba z nich całkowicie zrezygnować.


Program na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia” jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym. Program realizuje misję firmy, której elementem jest podnoszenie jakości ludzkiego życia. Program buduje całościowe spojrzenie na pacjenta, zachęca do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych, uczy pacjentów mówić kompleksowo o swoich problemach.1 Cholesterol występuje w dwóch podstawowych postaciach - cholesterol LDL („zły” cholesterol)
i cholesterol HDL („dobry" cholesterol). LDL wbudowuje się w ściany tętnic, przyczyniając się
w istotny sposób do rozwoju miażdżycy, której rozwój podnosi ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu. Z kolei zadaniem HDL jest transport nadmiaru cholesterolu ze ścian tętnic do wątroby w celu jego usunięcia dlatego cholesterol związany w tej frakcji lipidów - cholesterol HDL nazywamy „dobrym” .

2 Dane pochodzą z badania INTERHEART - ogólnoświatowego badania epidemiologicznego, przeprowadzonego w 2004 roku na próbie ponad 29 000 osób z 52 krajów na wszystkich kontynentach.

Komentarze do: Jak utrzymać prawidłowe stężenie cholesterolu? (1)

krychaa
krychaa 29-11-2012 23:43

dieta

1

Najważniejsze jest stosowanie diety i aktywność fizyczna. Trzeba się z tym po prostu pilnować i to kontrolować. Kolejny punkt to stosowanie różnych środków spożywczych. A jak te wszystkie środki zawodzą, to już lekarz mu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze