Szukaj

Jak odmłodzić mózg seniora?

Podziel się
Komentarze0

Badanie naukowców z University of Iowa pokazało, że gry wideo w sposób znaczący poprawiają zdolności poznawcze najstarszych graczy. Po 10 godzinach grania mózgi seniorów „odmłodniały” o 1,5 roku, a w niektórych przypadkach nawet o 7 lat. Jednakże, poprawa ta jest krótkoterminowa, widoczna tylko tuż po dokonanym wysiłku.Naukowcy wyjaśniają, że gry wideo pomagają w mobilizacji wszystkich zasobów poznawczych, stąd te – krótkoterminowe, co prawda - wyniki.

Nie zapomnijmy jednak, że generalnie ćwiczenia umysłowe skutecznie poprawiają zdolności poznawcze. Stymulacja intelektualna po prostu działa na mózg.

Gry wideo nie zmieniają w żaden sposób ludzkich zdolności kognitywnych, nie nadają im żadnych supermocy, ale pozwalają je po prostu zmobilizować i zachować je w takim stanie gotowości na co dzień.

Takie dobroczynne działanie zawdzięczamy nie tylko grom wideo, albowiem krzyżówki czy Sudoku skutkują taką sama mobilizacją zdolności intelektualnych. Co więcej, im trudniejsze są krzyżówki czy Sudoku, tym lepsze osiągamy rezultaty.


Natomiast z grami wiąże się niebezpieczeństwo „przedawkowania”: intensywne granie może zmęczyć mózg i wpłynąć na zdolności poznawcze, ale negatywnie.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy w istnieje jakiś sposób, który pozwoli nam na skuteczne zwalczanie spadku zdolności kognitywnych, do którego dochodzi wraz z wiekiem.

Wiemy, że nasze funkcje poznawcze w miarę upływu czasu są coraz słabsze, ale wiemy też, że stulatki, u których nie wystąpiła deterioracja intelektualna, w dalszym ciągu są zdolne do uczenia się nowych rzeczy.

Prawdą jest, że mózg wraz z wiekiem działa coraz wolniej, ale u seniorów globalnie poziom wydajności poznawczej jest ekstremalnie poprawny. Walka z degradacją funkcji kognitywnych nie jest więc utopią – trzeba po prostu zmuszać neurony do pracy w życiu codziennym.

Przede wszystkim, posługiwanie się swoimi funkcjami kognitywnymi w sensie dosłownym pozwala zachować ich sprawność – tak jak z mięśniami, które kiedy nie są nieużywane, po prostu zanikają.

Komentarze do: Jak odmłodzić mózg seniora?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz