Szukaj

Jak dbać o kości i zapobiegać osteoporozie

Podziel się
Komentarze1

Osteoporoza jest chorobą społeczną, czemu wyraz dają badania epidemiologiczne. Wynika z nich, że w Polsce na osteoporozę cierpi ponad 6 mln ludzi, a zdiagnozowaną osteoporozę ma ponad 2 mln ludzi. O kości trzeba dbać jak najwcześniej. Od ich ukształtowania w młodości zależy ich dalszy los. Osteoporoza polega na postępującym ubytku masy kostnej i zaburzaniu struktury przestrzennej kości.Czym jest osteoporoza

Kości zdrowego człowieka charakteryzują się dużą wytrzymałością i łamią się dopiero na skutek dużych sił występujących np. podczas upadku. Kości chorego na osteoporozę stają się porowate i kruche i mogą się łamać podczas zwykłego z pozoru niegroźnego upadku a nawet bez urazu, podczas wykonywania codziennych czynności. Złamania są charakterystyczne dla osteoporozy, toteż jeśli się przydarzą, może to być znak świadczący o jej występowaniu.

Mniej więcej w wieku 30 lat nasze kości osiągają masę szczytową i następuje ich stabilizacja. Po 40. roku życia proces tworzenia kości słabnie i rozpoczyna się ich powolne niszczenie, spada masa kości. Rocznie tracimy ok. 0,5 - 1% minerałów. W przypadku osteoporozy ta strata jest dużo większa i wynosi ok. 2-5% rocznie. Sama utrata minerałów nie jest przez nas odczuwalna. Ból pojawia się wraz z deformacją bądź złamaniem kręgosłupa. Groźne dla nas jest osiągnięcie tzw. progu złamania czyli takiej utraty minerałów, która przyczynia się do złamań. Nie oznacza to, że wszyscy są tak samo narażeni na złamania. Ważny jest pierwotny stan kości. Jeśli były zdrowe, odpowiedniej budowy, to ryzyko złamań jest mniejsze. Z kolei niska masa kostna znacznie to ryzyko zwiększa. Złamaniom najczęściej ulegają kręgosłup, kość promieniowa, żebra, kostki, miednica, kość ramienna.

Osteoporoza jest wywoływana przez tzw. czynniki ryzyka. Ich mianem określamy cechy dziedziczne oraz te związane zarówno z fizjologią naszego organizmu jak i trybem życia. Do najważniejszych z nich należą:

Osteoporoza może być także konsekwencją innych chorób, jak np. cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.


Mówiąc o profilaktyce, mamy na myśli prawidłowo skomponowaną dietę z białkiem, wapniem i witaminą D. Powinno się ograniczyć spożywanie alkoholu i kawy. W nawyk powinno nam też wejść prowadzenie zdrowego trybu życia z aktywnością fizyczną na czele. Nie chodzi wcale o wyczynowe uprawienie sportu, ale o ruch na świeżym powietrzu.

Ból a osteoporoza

Ból świadczy o nieprawidłowościach występujących w naszym organizmie. Bolące kości czy kręgosłup nie oznaczają jeszcze osteoporozy. Utrata minerałów przez lata przebiega bezboleśnie. Dopiero potem pojawiają się bóle kostne rąk i nóg, kręgosłupa. Nie są to przeważnie bóle świadczące o osteoporozie lecz o zmianach zwyrodnieniowych stawów bądź kręgosłupa.

Choć środki przeciwbólowe spożywane w niewielkich ilościach nie są niebezpieczne dla naszego organizmu, to stosowane przez dłuższy czas i w dużych dawkach mogą wywoływać wiele niepożądanych efektów. Konsekwencją takiej długoterminowej terapii jest niebezpieczeństwo pojawienia się objawów niepożądanych, jak choćby choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, hamowania odbudowy tkanki chrzęstnej. Szczególnie narażone na tego typu komplikacje są osoby cierpiące na zwyrodnienia stawów.

Możemy wspomóc pracę i naturalną regenerację tkanki chrzęstnej stawów, poprzez odpowiednią suplementację (np. przyjmując preparat Artresan). Na rynku są dostępne bezpieczne produkty, które skutecznie pielęgnują i dbają o stawy.

Artresan - unikalna formuła

Rezultaty badań pozwoliły na opracowanie unikalnych formuł trzech postaci suplementu diety wspomagającego odbudowę tkanki chrzęstno-stawowej - Artresanu. Artresan zawiera w swoim składzie glukozaminę, która korzystnie wpływa na strukturę i funkcjonowanie chrząstki stawowej. Jest produktem polskim - naturalnym suplementem diety zażywanym po posiłku, trzy razy dziennie po 1 kapsułce przez 6-8 tygodni. Alternatywą dla osób ceniących sobie wygodę jest Artresan 1 a day. Ma on postać tabletki, którą przyjmuje się raz dziennie. Aby dbać o stawy kompleksowo stworzono również krem Artresan Active, zawierający w swoim składzie glukozaminę wspartą także siarczanem chondroityny. Krem przede wszystkim pomaga złagodzić skutki urazów i kontuzji stawów u osób młodszych, uprawiających sport, ale polecany jest także do masażu stawów u osób odczuwających dyskomfort w ich obrębie.

Profilaktyka we wczesnym okresie rozwoju organizmu ma na celu osiągnięcie szczytowej masy kostnej, natomiast ograniczanie czynników ryzyka w późniejszym okresie życia mogą pomóc zapobiec lub powstrzymać postęp choroby. Niemniej jednak tak jak w przypadku wielu innych chorób, które przebiegają we wstępnych etapach rozwoju w utajeniu najważniejsza jest regularna diagnostyka, zwłaszcza że w przypadku osteoporozy jest ona bezbolesna i szybka.

Komentarze do: Jak dbać o kości i zapobiegać osteoporozie (1)

Paulin28
Paulin28 22-09-2011 12:11

Witamina D

1

Czytałam, że jednym ze sposobów profilaktyki osteoporozy jest przyjmowanie witaminy D – najlepiej w czystej postaci, żeby była to odpowiednio dostosowana dawka.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze