Szukaj

Infekcje szpitalne: sekwencjonowanie genomu bakteryjnego pozwoli z nimi walczyć

Podziel się
Komentarze0

W obliczu rosnącej odporności bakteryjnej na leki, naukowcy amerykańscy w walce z infekcjami szpitalnymi rozważają użycie naprawdę wielkich dział: sekwencjonowanie genomu bakcyla. Zresztą, metoda ta już udowodniła swoją skuteczność. Chodzi tutaj o szczegółową analizę DNA mikrobów.Wyniki badania ukazały się w przeglądzie Science Translational Medicine i wydają się naprawdę obiecujące.

Przypomnijmy, że w 2011 roku epidemia Klebsiella pneumoniae zabiła 10 pacjentów – na 17 zarażonych – w jednym z nowojorskich szpitali, w ciągu zaledwie paru tygodni.

Niestety, tradycyjne środki kontroli – izolowanie zarażonych, badanie łóżek – nie pozwoliły określić w jaki sposób rozprzestrzeniała się bakteria.

Dlatego też zespół naukowców, którym kierował Evan Snitki z National Human Genome Institute w Bethesda, spróbował innowacyjnej techniki, czyli sekwencjonowania genomu mikrobów.


Próbki zostały pobrane od każdego pacjenta. Celem było ujawnienie zmian zachodzących na poziomie DNA bakteryjnego w miarę tego, jak bakcyle się namnażały.

Dzięki temu badaczom udało się odkryć, iż w genomie bakterii Klebsiella pneumoniae doszło do zmian w kilku z 6 mln nukleotydów.

Dzięki tej żmudnej pracy udało się odnaleźć pierwszą ofiarę – chodziło o 43-letniego mężczyznę, który wyszedł ze szpitala trzy tygodnie wcześniej. Udało się również prześledzić trasę bakterii, od chorego do chorego.

Co więcej, naukowcy powiązali jedną z infekcji z zanieczyszczeniem wentylatora.

W przyszłości, sekwencjonowanie genomu w czasie rzeczywistym powinno stać się więc narzędziem z wyboru pozwalającym na kontrolowanie infekcji szpitalnych.

Komentarze do: Infekcje szpitalne: sekwencjonowanie genomu bakteryjnego pozwoli z nimi walczyć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz