Szukaj

Im mniej pracujesz, tym jesteś szczęśliwszy?

Podziel się
Komentarze0

Gdybyśmy krócej pracowali, mielibyśmy więcej czasu dla siebie i dla swojego otoczenia. I bylibyśmy szczęśliwsi. Takie jest powszechne przekonanie. A jednak, według nowego badania naukowców z Korei Południowej, gdyby któregoś dnia marzenie to się zrealizowało, niekoniecznie oznaczałoby to, że bylibyśmy bardziej zadowoleni z życia.Robert Rudolf, badacz z Korea University w Seulu, mówi: - Pochyliłem się nad konsekwencjami reformy, która w 2004 zmniejszyła długość tygodnia pracy do 5 dni. Przeanalizowałem odpowiedzi uzyskane z 5 000 gospodarstw domowych oraz 13 783 osób w wieku powyżej 15 lat.

Ankieta była przeprowadzona w latach 1998 – 2008 jako Korean Labor and Income Panel Survey.

Rezultaty tego badania pojawiły się w magazynie Journal of Happiness Studies.

Zobacz również:Wnioski? Okazuje się, że ani kobiety, ani mężczyźni nie byli szczęśliwsi mimo takiego skrócenia czasu pracy.

Mieszkańcy Korei Południowej myśleli, że wprowadzenie tego przepisu ułatwi im zarządzanie życiem zawodowym i rodzinnym, ale się znacznie przeliczyli. Gdyż w praktyce okazało się, że wolny czas "wygrany" w domu przełożył się na o wiele cięższą pracę za biurkiem.

Inaczej mówiąc, czas pracy się zmniejszył, ale nie zmniejszyła się ilość zadań do wykonania. Ludzie więc pracują krócej, ale o wiele intensywniej.

Oznacza to, że Koreańczycy wcale nie są bardziej szczęśliwi, a wręcz przeciwnie – są coraz bardziej zestresowani.

Sugestie dr Rudolfa? Zamiast skracać długość czasu pracy, może lepiej najpierw pomyśleć o samopoczuciu pracowników wewnątrz firmy, oferując im kilka chwil relaksu? Wiemy bowiem bardzo dobrze, że zestresowany pracownik jest mniej produktywny niż inni.

Komentarze do: Im mniej pracujesz, tym jesteś szczęśliwszy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz