Szukaj

HRTV – niebezpieczny wirus, przenoszony przez kleszcze

Podziel się
Komentarze0

Wiemy, że kleszcze mogą przenosić niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia zarazki. Najsłynniejsze są chyba bakterie z gatunku Borrelia, odpowiedzialne za chorobę z Lyme, czyli patologię bardzo niebezpieczną, mogącą prowadzić do śmierci w przypadku braku leczenia. Poza tym, kleszcze przenoszą też ehrlichiozę, czyli ciężką infekcję bakteryjną, często kończącą się hospitalizacją.Nowe badanie, które ukazało się w The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene, właśnie dorzuciło nowego wirusa do listy niebezpiecznych zarazków, którymi możemy zarazić się od tych insektów.

Naukowcy z Missouri Department of Health and Senior Services oraz z Center for Disease Control and Prevention, informują o przypadkach zarażenia nowym wirusem, nazwanym Heartland (HRTV).

Wszystko zaczęło się w sierpniu 2012, kiedy w New England Journal of Medicine ukazało się badanie ujawniające istnienie nieznanego do tamtej pory wirusa, czyli wirusa Heartland.


Wirusa tego odkryto w następstwie analiz próbek krwi pobranych od mężczyzn hospitalizowanych w Missouri. U osób tych zaobserwowano następujące objawy: bóle głowy, spadek białych krwinek, gorączka. Poza tym, mężczyźni ci zostali wielokrotnie pogryzieni przez kleszcze.

Od czasu tego odkrycia, badacze prowadzili śledztwo odnośnie źródła zarażenia i skoncentrowali się – co oczywiste – na kleszczach. Z 12 różnych miejsc stanu Missouri zebrali ponad 56 000 kleszczy, pośród których dominowały dwa gatunki: Ambylomma americanum i Dermacentor variabilis.

Następnie przeprowadzili analizy DNA, dzięki którym odkryto obecność HRTV u kleszczy Ambylomma americanum. Gatunek ten występuje w wielu krajach, a samica tego kleszcza charakteryzuje się białym punktem na plecach.

Badacze porównali następnie DNA wirusa HRTV z DNA wirusa znalezionego we krwi pacjentów. Okazało się, że były one identyczne w ponad 97,6%.

Rezultaty te sugerują, że to kleszcze roznoszą wirusa HRTV. Jednakże, potrzebne są dodatkowe badania, które wykażą, czy insekty te są w stanie przekazać HRTV na człowieka.

Komentarze do: HRTV – niebezpieczny wirus, przenoszony przez kleszcze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz