Szukaj

Badania potwierdziły, że hormony pomagają nam wyczuwać pokarm

Podziel się
Komentarze0

Jak donoszą naukowcy, hormon o nazwie grelina zwiększa zdolność nosa do wyczuwania żywności.


Już wcześniej wiadomo było, że grelina odpowiedzialna jest za uczucie głodu i magazynowanie tłuszczu. Wyniki najnowszych badań sugerują, że hormon ten może zwiększać zdolność używania węchu do wykrywania żywności, co wiąże się z naturalną regulacją metabolizmu oraz masy ciała - powiedzieli naukowcy z University of Cincinnati.

Wnioski z badań, które obejmowały eksperymenty z udziałem ludzi oraz szczurów, ukazały się 13 kwietnia w czasopiśmie Journal of Neuroscience. Badanie przeprowadzili dr Jenny Tong oraz dr Matthias Tschop - oboje specjalizujący się w endokrynologii, cukrzycy i metaboliźmie.


- Powonienie jest integralną częścią spożywania pokarmów, a ssaki często zdają się na węch w celu zlokalizowania jedzenia i rozróżnienia jego źródeł. Wdychanie jest pierwszym etapem procesu wąchania i może wzmocnić wykrywanie zapachów i pomóc w ich rozróżnieniu - stwierdziła dr Tong w komunikacie prasowym uczelni.

- Poprzednie badania wykazały, że głód może wzmocnić zdolność wykrywania zapachów oraz pobudzać u zwierząt węszenie - dodał dr Tschop.

- Grelina jest hormonem wywołującym głód, wydzielanym w żołądku, gdy jest on pusty, dlatego też może ona być odpowiedzialna za wzmocnienie zmysłu powonienia i wykrywania pokarmów.

Naukowcy planują kontynuację badań, w celu określenia dokładnych dróg molekularnych, poprzez które grelina wpływa na powonienie.

Komentarze do: Badania potwierdziły, że hormony pomagają nam wyczuwać pokarm

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz