Szukaj

Hiszpanie przodkami dzisiejszych mieszkańców Europy północnej?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy hiszpańscy opublikowali właśnie swoje nowe badanie w przeglądzie naukowym Current Biology, w którym skupili się nad analizą genomu ludzkich szczątków kopalnych z okresu mezolitu.Szczątki dwójki ludzi zostały odkryte w Hiszpanii i dzięki nim naukowcy ustalili, że ci dawni mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego byli bardziej spokrewnieni z Europejczykami z północy niż z Hiszpanami.

Doktor Carles Laluleza-Fox z CSIC wraz ze swoim zespołem przeanalizował odpowiednio 1,34% oraz 0,5% genomu 2 kopalnych szkieletów ludzkich.

Resztki te zostały odkryte w grocie La Braña-Arintero w Valdelugueros i mają genom liczący blisko 7 000 lat, co odpowiada epoce nazwanej mezolitem (epoka pomiędzy paleolitem oraz neolitem).


Rezultaty tego badania okazały się nieco zaskakujące. Albowiem, okazuje się, że DNA mitochondrialne tych szczątków jest bardzo różne od DNA aktualnych mieszkańców tego regionu, czyli dzisiejszych Hiszpanów.

Natomiast, jest ono bardzo bliskie DNA ówczesnych mieszkańców Anglii, Polski, Litwy oraz Niemczech. Ludzie ci dzielili ten sam styl życia wędrowcy łowcy-zbieracza, a także to samo pochodzenie.

DNA to jest również bliskie DNA aktualnych Europejczyków z północy, którzy mogli zaabsorbować część ich dziedzictwa genetycznego.

Inaczej mówiąc, ci przodkowie iberyjscy mają być genetycznie o wiele bliżsi Europejczykom z północy niż aktualnym Hiszpanom.

Poza tym, prace te oznaczają badania przeprowadzone na najstarszym – jak do tej pory – genomie europejskim, ponieważ Otzi, czyli słynny człowiek z neolitu, odnaleziony w lodowcu w Alpach, ma „zaledwie” 5 000 lat.

Komentarze do: Hiszpanie przodkami dzisiejszych mieszkańców Europy północnej?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz