Szukaj

Hipnoterapia - leczenie hipnozą

Podziel się
Komentarze0

Hipnoza to stan psychiczny, pozornie przypominający sen, w czasie którego występuje zwiększony poziom podatności na sugestie, znacznie wyższy niż w przypadku zwykłego stanu świadomości. Osoba w stanie hipnozy ma możliwość zwiększonej koncentracji oraz intensywnego skupienia się na konkretnej myśli, blokując jednocześnie czynniki rozpraszające. Zjawisko hipnozy jest wykorzystywane we współczesnej medycynie w formie hipnoterapii.

Hipnoterapia - leczenie hipnozą

Zastosowanie hipnozy w medycynie

Zastosowanie hipnozy zostało potwierdzone w wielu dziedzinach medycyny. W większości przypadków hipnoterapia jest stosowana jako element uzupełniający, a nie samodzielna forma leczenia. Celem hipnozy może być np. przygotowanie pacjenta do terapii właściwej, poprawa efektów leczenia lub zmniejszenie negatywnych skutków niektórych zabiegów i operacji.

Hipnoterapia jest coraz częściej stosowana jako metoda leczenia uzależnień. W większości przypadków zastosowanie tego środka ma charakter uzupełniający wobec prowadzonej psychoterapii. Skutki stosowania hipnozy zostały potwierdzone w przypadku uzależnienia od alkoholu, hazardu, papierosów, narkotyków oraz Internetu. Działanie hipnoterapii w przypadku walki z uzależnieniami ma dwa aspekty – wzbudzenie awersji wobec czynności będących przedmiotem uzależnienia oraz zmniejszenie potrzeby sięgania po przedmiot uzależnienia.

Hipnoza może pomóc w poprawie rezultatów terapii dermatologicznych. Skuteczność hipnozy jako środka wspierającego została potwierdzona w przypadku wielu schorzeń skóry, w tym np. egzemy, opryszczki, neurodermii, łuszczycy lub brodawek.

Zastosowanie hipnozy może się przyczynić do ograniczenia występowania uciążliwych objawów zaburzeń pracy żołądka i jelit, np. wrzodów żołądka, zespołu jelita drażliwego, zapalenia okrężnicy oraz choroby Leśniowskiego-Crohna.

Hipnoza jest wykorzystywana jako środek znieczulający oraz zmniejszający ból. W niezwykłych okolicznościach, hipnoza jest stosowana jako jedyny środek znieczulający w przypadku niektórych operacji, w tym m. in. usunięciu pęcherzyka żółciowego, amputacjach, zabiegach stomatologicznych, cesarskim cięciu i histerektomii. Dzieje się tak gdy pacjent wykazuje nadmierną wrażliwość na chemiczne środki znieczulające lub jest na nie mocno uczulony. Hipnoza może również pomóc w złagodzeniu ostrego lub chronicznego bólu, który towarzyszy problemom z plecami, niektórym nowotworom, migrenie, zapaleniu stawów lub reumatyzmowi.

Kolejnym obszarem zastosowania hipnozy jest łagodzenie skutków oparzeń. Badania potwierdzają, że zastosowanie hipnozy wciągu kilku godzin po powstaniu oparzeń może przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego oraz przyśpieszenia procesu gojenia.

Wykorzystanie hipnozy możliwe jest również jako środek łagodzący nudności i wymioty związane z chemioterapią, a także okresem ciąży w przypadku występowania niepowściągliwych wymiotów ciężarnych (hyperemesis gravidarum). Hipnoza może być również stosowania jako środek wspierający terapie przeciwalergiczne oraz leczenie astmy.

Skutki uboczne hipnozy

Hipnoza przeprowadzana przez profesjonalnego terapeutę lub lekarza jest uważana za bezpieczny środek, traktowany jako komplementarna lub alternatywna metoda leczenia. Stosowanie hipnozy nie jest zalecane w przypadku osób cierpiących na ciężkie formy chorób psychicznych, gdyż może doprowadzić do pogorszenia ich stanu.

Niepożądane reakcje na hipnozę są rzadkie, ale mogą obejmować: ból głowy, uczucie senności, zawroty głowy, lęk lub niepokój, a w niektórych przypadkach tworzenie konfabulacji, czyli fałszywych wspomnień.

Podsumowanie

Warto podkreślić, że zasadność stosowania hipnoterapii bywa kwestionowana, zwłaszcza w przypadkach silnych uzależnień. Prawdopodobieństwo zakończenia tej formy terapii sukcesem są uzależnione od wielu różnych czynników, z których znaczna część jest zupełnie niezależna od działania terapeuty stosującego hipnozę. Podstawowym czynnikiem warunkującym powodzenie terapii jest poziom podatności na sugestię. Nie wszystkie osoby odznaczają się wystarczającym poziomem podatności, a więc w ich przypadku użycie hipnoterapii nie przyniesie pozytywnych rezultatów.

Stanisław Skorcz

Komentarze do: Hipnoterapia - leczenie hipnozą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz