Szukaj

Głośne urządzenia niebezpieczne dla słuchu dzieci?

Podziel się
Komentarze0

Jak podają naukowcy w najnowszych badaniach, urządzenie emitujące biały szum, które zostało ustawione na maksymalną głośność i znajduje się w pokoju śpiącego dziecka, może być szkodliwe dla jego słuchu.

Istnieje prawdopodobieństwo, iż urządzenie takie jest w stanie wytworzyć dźwięki na tyle głośne, iż po dłuższym narażeniu na jego działanie, może nastąpić pogorszenie lub utrata słuchu.

Dr. Blake Papsin, główny badacz z Dziecięcego Szpitala w Toronto, uważa, iż ludzie powinni dozować dźwięk w odpowiednich dawkach. Urządzenia emitujące biały szum z jednej strony pomagają zasypiać dzieciom, redukując inne dźwięki, ale z drugiej strony szum ten może pogorszyć ich słuch na pewnym poziomie, gdyż uszy dzieci różnią się od uszu dorosłych. Dźwięki o wyższej częstotliwości są wzmacniane poprzez mniejsze zewnętrzne przewody słuchowe, które występują właśnie u dzieci.

Zalecenia dotyczące ekspozycji na dźwięki

Badacze powołują się na Kanadyjskie oraz Amerykańskie Krajowe Centrum Informacji o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy, które podały zalecany limit ekspozycji na dźwięku w miejscu pracy. Wynosi on nie więcej niż  85 decybeli przez 8 godzin. Odpowiada to odgłosom wydawanym np. przez pracujący blender oddalony o ok. 1. metr.

Dzieci przebywające w szpitalach powinny mieć do czynienia z nie więcej niż 50 decybelami przez godzinę, co odpowiada dźwiękowi zmywarki w pomieszczeniu obok.

Szczegóły dot. przeprowadzonych badań

W badaniach zostało wykorzystanych 14 różnych urządzeń emitujących biały szum, które to wytwarzały 65 odmiennych dźwięków, zarówno biały szum jak i naturalne, mechaniczne dźwięki lub bicie serca. Stosując namiot dźwiękoszczelny, naukowcy przetestowali każde urządzenie, ustawiając ich głośność na maksimum i używając miernika dźwięku w różnych odległościach, który miał zastępować urządzenie umieszczone obok kołyski lub w drugiej części pokoju. Mikrofony w mierniku dźwięku zostały umocowane za pomocą specjalnych nasadek, aby imitować przewody słuchowe, a pomiary zostały tak dostosowane, aby oszacować, co mogłoby usłyszeć sześciomiesięczne dziecko.

Dr Papsin podsumowuje rezultat testów mówiąc, że trzy maszyny w pewnych warunkach były w stanie wytworzyć niebezpieczny poziom dźwięku. Dodaje, że nie może stwierdzić, iż dane urządzenia produkowały niebezpieczne dźwięki, ale że mogłyby takie wytwarzać. Dlatego też, w oparciu o wyniki badań, Dr Papsin zaleca, aby rodzice umieszczali takie urządzenia z dala od dzieci, ustawiali głośność na najniższą i dbali o to, by dzieci nie były wystawione przez dłuższy czas na działanie owych urządzeń.

Katarzyna Szuba

Komentarze do: Głośne urządzenia niebezpieczne dla słuchu dzieci?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz