Szukaj

Globalne ubóstwo wciąż się pogłębia

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania wskazują, że dane jakimi dysponujemy są niedoszacowane. Niemal o połowę wyższy jest odsetek ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie niż wskazują dotychczasowe badania. Ponad miliard ludzi żyje na świecie za mniej niż 1, 25 USD.

Jeden dolar

Bank Światowy kierując się swoja misją zmniejszenia zjawiska skrajnego ubóstwa (co planowane było do roku 2030) domaga się przeprowadzenia większej liczy dokładniejszych badań. Zjawisko badaczy krytykuje jednak szacunki tej organizacji, a zwłaszcza przyjecie jednego tylko kryterium, które klasyfikuje ludzi jako skrajnie ubogich.

Na Uniwersytecie Bristol naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej temu zjawisku. Badania przeprowadzono przy porozumieniu z naukowcami, z m.in. Uniwersytetu Australijskiego, Nowej Południowej Walii, UNICEF i Rady do spraw Badań Ekonomicznych i Społecznych.
Wzięto pod uwagę ludność żyjącą na wyspie Vanuatu na Pacyfiku biorąc pod uwagę finanse, schronienie, dostęp do czystej wody, informacji, edukacji i ochrony zdrowia. Kierując się przekonaniem, że 1, 25 USD dziennie nie wystarczy aby można kogoś wykluczyć z grona ludzi skrajnie ubogich.

Badania wykazały, że pięć procent wszystkich dzieci żyje w ubóstwie- w odniesieniu do wyznacznika „jednego dolara”, ale aż siedemnaście procent żyje w ubóstwie, gdyż każde z nich pozbawione jest możliwości realizacji przynajmniej dwóch podstawowych potrzeb człowieka.
Pokazuje to, iż przyjęcie tylko i wyłącznie wyznacznika finansowego nie rozwiąże problemu, gdyż podaje on w rzeczywistości zafałszowane wyniki. Problemy pomiarowe odgrywają w tej kwestii poważną rolę. Odejście od miary pieniężnej pokazuje, że liczba biednych na świecie jest nawet o trzydzieści procent wyższa.

Vanuatu

Wyspa malezyjska zamieszkiwana przez 250 000 ludzi. Większość z nich trudni się rybołówstwem i uprawą ziemi. Zarobkowo pracują już dzieci, które ukończyły piętnaście lat. Bezrobocie wynosi dziesięć procent dorosłej populacji. Wyspa nie ma rządowego wparcia, ani programów zabezpieczenia społecznego. Od 2003 roku wyspa jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Pacyfiku, głównie dzięki sektorowi turystyki.

Komentarze do: Globalne ubóstwo wciąż się pogłębia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz