Szukaj

Genetyka: przywrócić życie mamutom?

Podziel się
Komentarze0

Japońskie pismo Japan Time ogłosił ostatnio, że naukowcy japońscy i rosyjscy mogą być w stanie, już za pięć lat, sklonować komórki mamuta, które odnaleziono zamrożone na Syberii. Celem takiego zabiegu ma być przywrócenie tych stworzeń do życia.Naukowcy z muzeum Republiki Sakha w Rosji oraz z uniwersytetu Kinki w Japonii, planują przywrócić życie mamutowi, którego ostatni przedstawiciel wzmarł 4 000 lat temu.

Jak chcą tego dokonać? Otóż, przy pomocy szpiku kostnego znalezionego w kości udowej mamuta odkrytego na Syberii w październiku 2011 roku. Badacze japońscy i rosyjscy mają teraz nadzieję, iż naprawdę uda im się wyciągnąć jądro komórkowe, zawierające nietknięte DNA tego zwierzęcia, z tego prastarego szpiku.

To cenne jądro komórkowe z nietkniętym DNA będzie można następnie przenieść do komórki jajowej słonia. Pod warunkiem, że ta komórka jajowa wcześniej zostanie pozbawiona swojego materiału genetycznego.


Embrion mamuta, zrekonstruowany w ten sposób, ma zostać wszczepiony do brzucha niczego nie podejrzewającej samicy słonia, która na samym końcu ma urodzić małego mamuta. A przynajmniej, tak zakłada teoria opracowana w pocie czoła przez japońskich i rosyjskich badaczy.

Ponieważ, aby wszystko to się powiodło, naukowcy przede wszystkim potrzebują, żeby DNA pobrane z kości mamuta znalezionego na Syberii, było w stanie wystarczająco dobrym. Wystarczająco dobrym na to, żeby po wszystkich zabiegach i po wszystkich złożonych technikach, jakim zostanie poddane, mogło być wszczepione bez żadnej szkody do komórki jajowej samicy słonia.

Trzeba więc jeszcze trochę poczekać, aby zobaczyć, czy faktycznie któregoś dnia będziemy mieć okazję zobaczyć te niezwykłe zwierzęta z innych czasów, jak przechadzają się po łąkach w Japonii i w Rosji.

Komentarze do: Genetyka: przywrócić życie mamutom?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz