Szukaj

Gdyby babcia miała "fejsbuka"…

Podziel się
Komentarze0

Dla osób starszych, poszukujących sposobów zwiększenia swoich zdolności umysłowych, może to być dobry czas, aby zalogować się do Facebooka. Nauka korzystania z portalu społecznościowego może poprawić funkcjonowanie poznawcze osób po 65 roku życia i pozwolić im poczuć się bardziej towarzysko. Wstępne wyniki badań z University of Arizona wykazały, iż zarówno mężczyźni, jak i kobiety w podeszłym wieku, którzy uczą się korzystania z Facebooka, pokazują wzrost funkcji poznawczych.Janelle Wohltmann, doktorant w UA na Wydziale Psychologii, w ramach swojej pracy doktorskiej przeprowadziła eksperyment, w którym wzięły udział 3 grupy, każda po 14 osób starszych.

Pierwsza stanowiła grupę ludzi, którzy nie mieli styczności z portalem - mieli za zadanie nauczyć się zatem, na czym polega cała polityka strony.

Jednakże zostali pouczeni, iż mogą zaprosić do swojej grupy znajomych tylko osoby z grupy badawczej oraz by publikowali na stronie posty przynajmniej dwa razy dziennie.

Druga - nie mająca Facebooka - grupa seniorów, miała za zadanie korzystać z dziennika online Penzu.com, przynajmniej raz dziennie, a publikowane przez nich wpisy nie miały charakteru publicznego, sentencje mogły zawierać nie więcej niż 5 zdań, podobnie do wpisów publikowanych przez użytkowników Facebooka.


Trzecia grupa została wpisana na tzw. wait list - listę oczekujących - jednakże nigdy nie doczekali się oni szkolenia z korzystania z portalu.

Badanie trwało 8 tygodni. Wyniki pokazują, iż osoby starsze, które nauczyły się korzystać z ‘fejsbuka’, wypadły o 25% lepiej, niż na początku badania i poprawiły swoje zdolności umysłowe. Uczestnicy pozostałych grup nie widzą znaczących zmian w wydajności umysłu.

Wg Wohltmann, Facebook uznawany jest za potencjalną alternatywę dla niektórych gier online przeznaczonych dla seniorów, do zwiększenia bystrości umysłu oraz utrzymania społecznego zaangażowania.

Poprzez bycie w Internecie, osoby starsze mają możliwość nauki nowych umiejętności, a dzięki Facebookowi są oni aktywnymi użytkownikami.

Osoby te są bardziej zaangażowane społecznie i bardziej zintegrowane z innymi, co także wypływa na polepszenie sprawności umysłowej.

Seniorzy poprzez dodawanie postów na popularnym portalu mają ciągłą możliwość aktualizowania swojej „pamięci roboczej”, dodawania i usuwania jej zawartości, mogą również szybko i w łatwy sposób ją monitorować, co jest szczególnie pomocne w przypadku problemów z pamięcią.

Facebook jest zjawiskiem na skalę światową, wciąż jednak niewiele osób starszych korzysta z jego usług. Do tej pory przeprowadzono wiele badań wśród młodzieży zalogowanej na słynnym portalu, aczkolwiek nadal nie wiadomo zbyt wiele o wirtualnej aktywności osób starszych.

Komentarze do: Gdyby babcia miała "fejsbuka"…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz